zpět

Letní soustředění Allkampf Jitsu

Kout na Šumavě - 2000

První srpnový týden proběhlo v krásném prostředí ŠvP v Koutu na Šumavě soustředění cvičenců Allkampf-Jitsu (dále jen AKJ) z celé republiky. Mezi početnými účastníky (více než 100 cvičenců) nechyběla ani reprezentace ČR, která se zde pod vedením p. ing. Martina Matouše (3. Dan AKJ, 1. Dan Karate, 1. Dan Jiu-Jitsu, 1. Dan Nahkampf, president AKJ pro ČR) připravovala na nadcházející 3. Mistrovství Evropy AKJ. Pro všechny zúčastněné byl připraven týden plný bojových umění zpestřený o výuku Iaidó, Aikidó,Taekwondo a Hanbo-Jitsu.

V sobotu 29. 7. 2000 si udělali v Koutu na Šumavě dostaveníčko příznivci bojového umění Allkampf-Jitsu (dále jen AKJ). Mezi více než stovkou účastníků nechyběli ani vedoucí škol AKJ a tak bylo postaráno o opravdu kvalitní výuku. Kromě osmi instruktorů AKJ - nositelů černých pásů se o zpestření týdenního soustředění postarali také tuzemští mistři Iaidó (ovládnutí meče po vzoru dávných samurajů) p. Vladimír Hotovec (3. Dan Iaidó, 3. Dan Kendó, president Iaidó pro ČR) a p. Vojtěch Štrejn (1. kyu Iaidó) a dva zahraniční hosté ze SRN vyučující korejský způsob boje Taekwondo, p. Christian Mack (4. Dan AKJ, 4. Dan Hanbo-Jitsu, 3. Dan Taekwondo) a p. Hannes Hintermayr (4. Dan Taekwondo, 1. Dan AKJ). Přestože hosté z Iaidó i Taekwondo mohli předávat své umění jen první dva dny, jistě přinesli mnoha cvičencům skvělé prožitky a nové zkušenosti.

Pan V. Hotovec, mistr Iaidó, předváděl spolu se svým pomocníkem nacvičené formy (kata) a dokázal i úplnému laikovi vysvětlit základní principy pohybu meče či bokkenu (dřevěná imitace meče). Po zvládnutí těch nejzákladnějších technik a jejich procvičení formou kata, byly prováděny jednodušší bojové aplikace, kdy spolupracovali vždy dva bojovníci s bokkeny proti sobě. Díky stylově vedenému tréninku Iaidó byl celému soustředění hned v úvodu vdechnut duch tradičních bojových umění a každý jistě pocítil, jakoby právě od východu zavál vánek až z dalekého Japonska.

Jednou ze zkoušek soustředěnosti, jež k uměním boje neodmyslitelně patří byl déšť, který se neúprosně valil celý úvodní víkend z nebe. Už jenom překonání chladu a mokra prostupujícího oděvem-gi, bylo cvičením samo o sobě. Ten, kdo si ale vyzkoušel Taekwondo pod vedením H. Hintermayra a Ch. Macka neměl mnoho okamžiků na přemýšlení o rozmarech letošního léta. Techniky kopů střídaly v rychlém sledu kombinace krytů a úderů prokládané dynamickými kopy ve výskoku a na závěr ještě kihonové formy atd….atd… Tvrdý dril v neutěšeném počasí utužoval bojového ducha a ve chvílích na vydýchání mezi katami měl člověk sotva čas zamyslet se nad koloběhem vody, která se odpařovala z naplno pracujícího těla aby se vzápětí s železnou jistotou snesla k zemi v podobě tisíců kapek. Tradiční procvičování složitých technik kopů na boxlapách dostálo také svého zpestření. Na mokrém a uklouzaném povrchu z předešlých tréninků se provádění kopových technik do boxlapy stalo vysokou školou stability. Ne každému se ovšem podařilo svou techniku ustát a tak byla procvičována leckdy i škola pádů… Bohužel čas neúprosně běžel a naši hosté se museli rozjet do svých domovů. Nutno jim vzdát hold, že přes nepřízeň počasí předvedli kvalitní výuku a zkušeně se přizpůsobili novým a nenadálým situacím. Jediné pozitivum na jejich odjezdu bylo, že s nimi odjelo i špatné počasí a začátkem nového týdne vykouklo opět slunce.

Od pondělí byl tréninkový plán plně v režii p. M. Matouše a jeho instruktorů. Vzhledem k velké účasti a širokému rozpětí technických stupňů byly tréninky rozděleny podle kyu na tři skupiny a navíc byla oddělena i česká reprezentace čítající více než čtyřicet borců. Všichni cvičenci - nereprezentanti, kteří přijeli rozšířit své bojové dovednosti, měli připravený týden pestrých tréninků a absolvovali kompletní průřez všemi disciplínami, ze kterých se AKJ skládá. Základní techniky úderů, kopů a postojů měl každý možnost procvičit při tréninku Karate pod vedením p. Karla Koleruse (3. Dan Karate, 1. Dan AKJ, 1. Dan Jiu-Jitsu, vedoucí školy v Písku), p. Martina Hermanna (1. Dan Karate, 1. Dan AKJ, 1. Dan Jiu-Jitsu, vedoucí školy v Č. Budějovicích a Nových Hradech) nebo p. Petra Hermanna (1. Dan Jiu Jitsu, 1. kyu AKJ, 1. kyu Bo Jitsu, vedoucí školy v Krnově). O zopakování kata a kihonových forem tzv. kombinací AKJ se staral sám p. Martin Matouš a jeho instruktoři Tomáš Hrnčál (1. Dan AKJ, trenér školy v Chomutově) a p. Jaroslav Hájek (1. Dan AKJ, trenér školy v Chomutově). Procvičení základních pákových sebeobranných technik a jejich vyzkoušení při navození reálných bojových situací vyučovali p. Martin Matouš, p. Pavel Hirsch (2. Dan AKJ, 1. kyu Jiu-Jitsu, vedoucí školy v Mostě) a p. Zdeněk Mach (1.Dan AKJ, trenér školy v Chomutově). Je potřeba podotknout, že na trénincích se výše uvedení instruktoři střídali tak, že řadový cvičenec mohl v průběhu soustředění přijímat podobné informace z různých pohledů a vytříbit si tak ucelený pohled na danou techniku, pohyb nebo sebeobrannou aplikaci. O opětovné navození atmosféry tradičních japonských odvětví boje se postarala při výuce Aikidó s. Marcela Tibitanzlová (2. kyu Aikidó), kdy předváděla základní prvky pohybu v Aikidó a práci s těžištěm protivníka. Jako malé zpestření proběhla v podobném duchu také výuka jednoduchých manipulací se zbraní hanbo (krátká tyč) a samozřejmě i pákové a odváděcí techniky ze systému Hanbo-Jitsu.

Největší rozdíl mezi těmito skupinami a tréninky reprezentace byl v zaměření na jednotlivé disciplíny Mistrovství Evropy a samozřejmě na nasazení a soustředění na boj. Cílem české reprezentace AKJ bylo nejen doladit detaily v technikách, ať se již jednalo o disciplíny kata-kombinace (předepsané provedení úderů a kopů proti imaginárním protivníkům) nebo randori (boj 1 proti 1 deseti vybranými pákovými technikami), ale především jejich maximální procvičení a zažití. Každý z tréninků byl opět veden jedním z instruktorů, který dohlížel na správnost prováděných obran nebo úderových a kopových technik a tím bylo zajištěno celkové zvýšení kvality a bojového nasazení. Při nácviku přerážecích technik pro disciplínu tameshi-wari byla sledována průraznost techniky, přesnost zaměření a její možné bodové ohodnocení na soutěži. Podle hodnocení šéftrenéra reprezentace ČR p. M. Matouše splnilo týdenní pilování technik na ME jeho očekávání a u mnoha cvičenců došlo k pozitivním změnám jak v technice provedení, tak v motivaci do dalšího zlepšování.

Díky vynikajícímu zázemí ŠvP v Koutu na Šumavě a také díky týmu trenérů a hostů, mohl v závěru týdne každý směle říci, že těchto sedm dní vydalo za celé dva měsíce cvičení. Ovšem, jestli si nezasvěcený člověk myslí, že to byl týden naplněný jen drilem, potem a modřinami, rád bych to uvedl na pravou míru. Rekreační komplex nabízel mnoho možností aktivní relaxace jako například dva bazény (z nichž jeden vyhřívaný), saunu, fitnesovou místnost, masáže, tenisový kurt, pingpongové stoly a potřeby pro mnoho jiných sportovních odvětví. Večer byla pro stmelování kolektivu k dispozici vinárna, kulečník či šipky a kdo neholdoval ničemu z toho všeho, mohl diskutovat o boji, cvičení nebo duchovnu v bojových uměních. Ať už si každý zvolil svou formu odreagování, jedno bylo společné všem. Touha cvičit kvalitně a bez zranění a svou snahu zúročit na blížícím se ME v říjnu v Chomutově nebo na dalších soutěžích v budoucnu. A co bych přál všem sám za sebe? Ať už dopadnou soutěžní klání jakkoliv, abychom se za rok opět ve zdraví sešli ve stejně hojném počtu jako letos.

Pavel Hirsch

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek