zpět

5. Mistrovství České republiky v Allkampf-jitsu

Kladno - květen 2001

V květnu 2001 bylo na Kladně uspořádáno 5. Mistrovství České republiky v AKJ. Nominováno bylo 78 závodníků z devíti škol AKJ České republiky. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách : Kata/Kombinace, Randori, Tameši-vari a Embu.

Kata a kombinace jsou podobné jako v karate a hodnocení je obdobné. Soutěžící předvádí úderové a blokující techniky v bojových postojích a přesunech. Hodnotí se rychlost, přesnost a tvrdost technik tak, jako by soutěžící bojoval s imaginárními soupeři.

Při randori odráží obránce 10 útoků (šest beze zbraně a čtyři se zbraněmi - nůž, pistole, tyč) a ihned zneškodňuje a paralyzuje útočníka. Hodnotí se co nejrychlejší provedení sebeobranné akce, perfektní blokace útočníka a jeho stálá kontrola až do jeho znehybnění nebo odvádění a případně bezproblémové odebrání zbraně.

Tameši-vari - přerážení 2 – 3,5 cm desky nohou nebo rukou. Tloušťka prkna je určena dle věku závodníka. Ten demonstruje nejen odolnost úderových ploch při přerážecím testu, ale musí předvést perfektně zvládnutou techniku úderu nebo kopu a určeným způsobem přerazit dřevěnou desku. Hodnotí se náročnost provedené techniky. Např. přeskok přes více jak pět lidí a přeražení desky kopem s otočkou je hodnoceno velice vysoko.

Embu – dva ozbrojení útočníci útočí na obránce – boj trvá cca 1 minutu. Útočníci musí po celou dobu neustále útočit a to i se zbraněmi. Obránce je tedy pod maximálním tlakem. Hodnocení je podobné jako v randori. Boj je však dynamičtější, útok se musí rychle střídat s protiútokem nebo obrannou akcí a jsou zde povoleny akrobatické prvky. Tyto však nesmí být v protikladu se smysluplností bojové techniky.

Soutěž začali dorostenci a dorostenky a tak jak nastupovaly vyšší věkové kategorie, bylo zřetelně znát narůstající rychlost, tvrdost a vyšší zvládnutelnost u jednotlivých disciplín.

Většina vedoucích oddílů mohla být se svými svěřenci spokojená. Tréninkové hodiny zde byly maximálně zúročeny.

V hale vládla vynikající sportovní atmosféra. Většina diváků vydržela od rána až do podvečera na vyhlašování výsledků. Bylo se však na co dívat. Napětí rostlo úměrně se stále zlepšujícími se výkony závodníků.

K tomu přispěly i ukázky z dalších budo-sportů. Na závodech proběhly exhibice z bojových umění – Aikido v podání René Skupého. Mirek Sobotka a jeho skupina strhla všechny přítomné svými sestavami Free stylu s hudbou a vysoce dynamicky pojatým tréninkem Kickboxinku.

Pražský oddíl MUSADO pod vedením Antonína Sokola předvedl bezvadně choreograficky zpracovanou a špičkově provedenou bojovou aplikaci. Pro zajímavost – Musado je velice blízké Allkampf Jitsu, takže všichni závodníci a rozhodčí hodnotily jejich vystoupení pod přísně odborným dohledem, nicméně velice kladně.

Taebo - aerobik s  prvky kickboxu má již velmi blízko k bojovým uměním a v podání dívčí kladenské skupiny, vedené Pavlou Trskovou silně nažhavila nejenom pánskou část diváků, ale i značná část žen a děvčat se začala zajímat o možnosti tréninků.

Exhibice Tameši-vari i jinak než v Allkampf Jitsu vnesla mezi přítomné značnou dávku respektu. Kladenští specialisté rozbíjeli holýma rukama a různými technikami střešní tašky. Přeráželi dřevěnné tyče o své ruce, nohy i trup. Předvedli, že i proběhnutí třícentimetrovou fošnou hlavou místo sekery se nechá udělat velice elegantně i když napoprvé se deska nezlomila. Instruktor, který ležel mezi dvěmi židlemi, opřen o hlavu a paty jen tlumeně zaúpěl, když mu druhý kovovou palicí na kousky roztříštil cihly, naskládané na břiše.

Následně velice zajímavou atmosféru přinesla do sportovní haly kladenská skupina historického šermu THORAX se svými ukázkami středověkých soubojů. Celým jejich představením se nesla strhující hudba a všichni účastníci, přítomni v hale, seděli jako přimrazeni.

Firma NEVECOM Kladno zapůjčila na mistrovství do haly dva nové akční modely ŠKODA, které zvýraznily i tak dost dynamicky pojaté závody.

Záznam ze sportovního dne pořizovala televize TV3 a v měsíci červenci byly nadvakrát odvysílány nejzajímavější okamžiky z republikových přeborů.

Je nutno dodat, že nejen závodníci, organizátoři, ale i rozhodčí měli velice náročný den. Hlavní rozhodčí ing. Martin Matouš (prezident AKJ ČR) si navíc vzal roli komentátora a tak diváci měli možnost sledovat závody s velice kvalitním průvodním slovem a zajímavými postřehy k jednotlivým výkonům.

Rozhodování při závodech AKJ je svěřeno pouze technicky vyspělým a zkušeným členům AKJ ČR. Kvalita rozhodčích je především dána výběrem pouze z držitelů mistrovských stupňů.

Pro jednoho závodníka a jednu závodnici připravili pořadatelé cenu za nejlepšího bojového ducha a tak měli rozhodčí před sebou tvrdý oříšek – rozhodnout, komu cenu předat. Jednalo se totiž o dvě repliky samurajského meče. Nakonec vybrali správné, neboť obecenstvo a ostatní závodníci bouřlivě aplaudovali při jejich předávání.

ing. Pavel Čech


Výsledková listina

Kategorie dorost A1

1. místo: T. Skřítek (AEKA Chomutov)
2. místo: O. Vodička (ŠBU Pavel Hirsch)
3. místo: V. Kvasnička (Radonice)

Kategorie dorost A2

1. místo: V. Sinkule (ŠBU Pavel Hirsch)
2. místo: A. Hilšerová (AEKA Chomutov)
3. místo: M. Mulač (AEKA Chomutov)

Kategorie juniorky

1. místo: V. Koderová (Písek)
2. místo: M. Pelechová (N.Hrady)
3. místo: V. Čechová (ŠBU P.Hirsch)

Kategorie junioři

1. místo: T. Balík (TJ N. Hrady)
2. místo: P. Gabriel ( AEKA Chomutov)
3. místo: P. Záloha ( AEKA Chomutov)

Kategorie ženy

1. místo: M.Gronská (SKP Č.B.)
2. místo: H.Kelymanová (Písek)
3. místo: Z. Březinová (SKP Č.B.)

Kategorie muži S1

1. místo: Jan Rychnovský (AKJ Praha)
2. místo: Emil Maškovský (TUEBOR Plzeň)
3. místo: Marek Jonáš (TUEBOR Plzeň)

Kategorie muži S2

1. místo: Martin Ševčík (SKP Č.B.)
2. místo: Petr Valeš (KOBRA Kladno)
3. Jan Sklenář (KOBRA Kladno)

Umístění jednotlivých škol

1. místo: AEKA sport club Chomutov
2. místo: SKP Č.Budějovice
3. místo: ŠBU P. Hirsch
4. místo: Budó škola KK Písek
5. místo: TUEBOR Special Activity Training Center Plzeň
6. místo: TJ karate N. Hrady
7. místo: KOBRA Kladno
8. místo: AKJ CLUB Praha
9. místo: ŠBU AKJ Radonice.

 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek