zpět

Seminář pro hnědé a černé pásy

Chomutov 11. a 12. října 2003

O víkendu 11. – 12. října 2003 přivítalo chomutovské dojo instruktora BUDO CENTER EVROPA Wilfrieda Schlichtinga (6. Dan AKJ, 7. Dan Iai-do), který přijel předávat své znalosti tuzemským nositelům hnědých a černých pásů. Wilfried přijel do Čech na pozvání presidenta Allkampf-Jitsu pro ČR Ing. Martina Matouše a semináře tohoto druhu se zúčastnil jako učitel již podruhé. Spolu s Wilfriedem dorazili také Silvia Schlichting (6. Dan AKJ) a Markus Ruf (2. Dan AKJ) coby asistenti a pomocníci. Celou trojici dobře známe jako instruktory mezinárodních seminářů v německém Burgau.

Původní plán, tedy účast trenérů a instruktorů škol AKJ z celé České republiky, se bohužel z důvodu nezájmu nevydařil. Semináře se nejen k mému překvapení zúčastnilo pouhých 9 (slovy devět) cvičenců. Sedm trenérů chomutovského oddílu a dva zástupci pražského Allkampfu. Chápu, že řada nezúčastněných měla objektivní důvody nepřijet, ale na druhou stranu, kde jinde se najde lepší příležitost procvičit si mistrovské techniky? Kde jinde se sejde taková kumulace vyšších technických stupňů a tím pádem i kvalitních sparingů? Na kterém jiném semináři si trenéři a vedoucí škol „opravdu“ zacvičí Allkampf než na tomto? A z hlediska ekonomického, jak často se stane, že mistr od kterého se v Německu pravidelně učíme, přijede za námi přes půl Evropy, místo my za ním? Pro někoho možná moc otázek najednou, ale ti co strávili víkend u televize místo trochy sebevzdělávání si je jistě nekladli a samozřejmě ke škodě jejich a též jejich žáků.

Úvod sobotní části semináře byl věnován zkušebním technikám na 1. a 2. Dan. Byl to vlastně takový rozjezd, protože většina cvičenců už tyto techniky měla v náplni zkoušek nebo je mají v přípravě na další technický stupeň. Ale jak se říká, opakování je matkou moudrosti. Po čtyřiceti „zahřívacích“ technikách následovaly v rychlém sledu všechny kombinace AKJ a první až pátá kata. U páté katy byla malá zastávka, protože díky své délce a složitosti krokového diagramu vyžadovala více času na vstřebání. Pozdní sobotní odpoledne pak patřilo náplni zkoušek na 3. Dan, kde se střídají zdánlivě triviální a jednoduché (avšak překvapivě účinné) techniky s vysloveně „motačkami“. Každý útok u těchto složitějších kombinací znamenal pro agresora dokonalou masáž a protažení horních i dolních partií, ale o příjemném strečinku nemůže být ani řeči.

Večer patřil přátelskému posezení a poklábosení účastníků semináře se všemi hosty v útulné restauraci a posloužil také k dohodnutí a upřesnění výuky na druhý den.

Nevím jak pro ostatní, ale pro mě bylo po perné sobotě nedělní vstávání neřešitelným problémem. S pocity právě zavaleného horníka jsem přemístil svou pákami „zocelenou“ tělesnou schránku do tělocvičny, kde jsem k mému údivu zastihl zahraniční hosty a Martina Matouše v čilém pohybu. Právě probíhala soukromá výuka šesté katy. My ostatní jsme se ale za pár chvil rozcvičili a rozhýbali své ztuhlé údy také a sice technikami na 4. a 5. Dan. Za zmínku jistě stojí fakt, že mnoho obran (resp. útoků) nebylo zcela neznámých. Řada technik totiž vlastně představovala protitechniky na sebeobranné akce vyučované v systému v části pro žákovské stupně. A opět bylo nad čím přemýšlet, což alespoň zaměstnalo hlavu, která na chvíli přestala litovat týrané tělo. Jako zpestření a náhled do budoucna předvedli Wilfried a Silvie sedmou a osmou katu Allkampfu a na řadu přišel výběr technik na 6. a 7. Dan. Nutno podotknout, že některé techniky byly natolik složité, že už jen snaha pochopit je byla bolestivá. A pokud je Wilfried předváděl zrovinka na vás…pak jste o jejich účinku už vůbec nepochybovali. Zajímavé bylo také zjištění, že některé opravdu jednoduché a nenáročné techniky, zakomponované v systému takto vysoko, jsou snadno proveditelné (a přitom účinné) právě s ohledem na věk adepta na takto vysokou zkoušku. Předpokládá se už dopředu, že v době přípravy na sedmý nebo vyšší Dan už cvičenec nebude žádný mladík (potažmo mladice). Od rozvoje motoriky a techniky se postupně přechází k jednoduchosti, aniž by došlo ke ztrátě účinku a praktického využití. Nejde jen o fyzické omezení staršího člověka, ale především o úsporu vynaložené energie.

Po dvou dnech naplněných cvičením, učením a mučením, jsme se s Wilfriedem a ostatními hosty chvíli po nedělním poledni rozloučili. Naše návštěvníky čekala dlouhá a únavná cesta domů a nás ostatní zasloužená relaxace a rozjímání nad novými poznatky. Věřím, že naše chomutovské setkání s instruktorem BCE nebylo poslední a také pevně věřím a doufám, že se příště blýskneme v očích zahraničního mistra nejen dobře zvládnutými technikami, ale i hojnější a zodpovědnější účastí tuzemských cvičenců.

Pavel Hirsch

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek