zpět

Letní soustředění Allkampf-Jitsu

Věšín 2003

Už podruhé se sešli milovníci bojových umění na letním soustředění AKJ v objektu chatkového tábora Vekend ve Věšíně, poblíž Rožmitálu pod Třemšínem. O tom, že se jedná o pravý vrchol sezóny, svědčila i silná účast cca. 120 členů oddílů AKJ ze všech koutů republiky. Z Mostu, přes Chomutov až po Č. Budějovice, od Plzně, přes Kladno, Prahu až po Krnov, všichni jsme se stali na sedm dní obyvateli dočasného centra budo-dění na jihu brdských lesů.

Ti, co se rozhodli vyměnit prosluněné pláže a rozpálený písek za udusanou travičku a potoky potu v karate-gi, jistě nelitovali. Letošní pestrost tréninkových plánů hovořila za své. Kromě „tradičních“ instruktorů v čele s Martinem Matoušem předávala své umění také celá řada hostů z více, či méně příbuzných stylů a odvětví bojových umění.

Hned v úvodu soustředění jsme se seznámili s Matějem Novákem (2. Dan Aiki-Jutsu) a v jeho podání též se Small Circle Ju-Jitsu. Ti co vyzkoušeli, mají jistě při vyslovení tohoto názvu podvědomou reakci (brnění prstů). O účinnosti a efektivnosti malých pák a jejich praktickém využití nemohlo být sporu. A kdo by se chtěl přít, toho si jistě Matěj rád na chvilku „půjčil“ za sparingpartnera. Neméně působivé bylo též vyzkoušet si techniky Aiki-Jutsu a získat tak pár dalších zajímavých podnětů a principů.

Do "ostřejší" oblasti bojových umění jsme se dostali pod vedením Vladimíra Hotovce (3. Dan Iai-do) při cvičení Iai-do. Nádech dávné historie a přirozený respekt čiší z každého Vláďova pohybu a ač vyzbrojeni pouze bokeny, stali jsme se na chvíli součástí cesty meče. Neznám lepší procvičení zanšin, uvolnění mysli a současně meditaci v pohybu.

V poznání vlastního těla a jeho signálů, nám pomáhal Libor Rožňovják při hodinách Shiatsu. Tradiční japonská léčebná metoda oslovila každého svou jednoduchostí provedení a Liborovy komentáře a rady osvětlily prázdná místa našich vědomostí o lidském těle. Hodiny Shiatsu nejen, že pomohly některým zmírnit zdravotní potíže, ale u někoho i prolomily zkreslené mínění o alternativních způsobech léčení.

Rtuť teploměru se začínala povážlivě vzdalovat od číslice 30 směrem nahoru a to byly přesně podmínky pro vypocení pár nepotřebných litříků při Taekwondo s Hannesem Hintermayrem (4. Dan Taekwondo). Žádný strach, pitný režim i relaxační pauzy byly zakomponovány do tréninku. Přes to, se ale díky nebývalé „přízni“ počasí jednalo asi o fyzicky nejnáročnější část tréninkových plánů. Hannes nebyl jediný zahraniční účastník soustředění, ale přivezl sebou též nám důvěrně známé bratry Christiana a Marka Mackovi. Ti se sice letos zúčastnili jen coby žáci, ale zacvičit si ve dvojici s instruktory B.C.E. (BUDO CENTER EVROPA) také není k zahození, že?

O hlubší poznání principů a práci s těžištěm v postojích i úderových technikách Karate-do se svým svěřencům postaral Roman Kohoutek (4. Dan Karate-do). Precizní demonstrace technik a podrobný výklad pomohly mnohým najít si chyby i v  dávno už zažitých technikách a to jen znamenalo, že Romanova slova našla opravdu úrodnou půdu. Každý si tak mohl odnést z jeho tréninků poznání, že je stále co cvičit a rozvíjet a tím i získat motivaci ve svém sebezdokonalování.

Zkouškové techniky AKJ, stejně jako jejich bojové aplikace, či zásady volného boje vyučovali vesměs vedoucí škol AKJ M. Matouš (4. Dan AKJ), P. Hirsch (3. Dan AKJ), M. Hermann (2. Dan AKJ), T. Hrnčál (2. Dan AKJ) a J. Rychnovský (1. Dan AKJ). Pro některé cvičence přinesly tréninky AKJ opakování, pro jiné novinky, či objasnění principů technik a pro další možnost zopakovat si náplň svých blížících se zkoušek na stupně technické vyspělosti.

Zkouškám bylo již tradičně věnováno páteční odpoledne a nutno podotknout, že v posledních letech je právě letní zkušební termín jedním z nejsilnějších co do počtu zúčastněných (tentokráte 40 adeptů). Po náročném týdnu nebylo lehké vykřesat ze sebe to nejlepší, ale za komisaře mohu prozradit, že připravenost uchazečů o technické stupně byla z valné většiny výborná. Jistě stojí za to, vyzdvihnout za všechny výkon mostecké Blanky Hasilové, která je nyní právem nositelkou 1. kyu AKJ, že nejtěžší žákovskou zkoušku zvládla dotáhnout až do konce na výbornou.

Závěrem se sluší poděkovat organizátorům a tím pádem největší díky patří presidentovi AKJ pro ČR M. Matoušovi, který nesl zodpovědnost za soustředění celý uplynulý půlrok na svých bedrech. Kromě zázemí tábora a organizace tréninků stačil ještě podávat heroické výkony ve stolním hokeji. Dále není možné nevzpomenout vydatné pomoci pečovatele o naše fyzické zdraví Emila Fuliera (2. Dan AKJ), který se zhostil zodpovědné funkce a stal se po dobu soustředění víceméně „dobrovolnou“ sestrou. Také jemu patří díky za zvládnutí mimo tréninkových aktivit skupiny dětí, která čítala třicítku ďáblíků věčně nabitých energií. Myslím, že nejen malí bojovníci, ale vůbec všichni zúčastnění si i letos odvezli ze soustředění řadu zážitků, podnětů, zkušeností, ale i nových přátelství. Teď je jen důležité nově nabyté informace a dovednosti řádně využít během cvičení a až budou v zimě okna dojo zadýchaná mrazem, zahřeje nás vzpomínka na super týden ve Věšíně.

Pavel Hirsch

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek