zpět

Jak se stát mistrem

Snem většiny lidí, kteří se učí bojová umění, je naučit se mistrně ovládat techniky boje, což je v dnešní době symbolicky znázorněno černým pásem. Jak trénovat, jak myslet a co pro to udělat, aby se tento sen splnil je předmětem následujících řádků. Nikdy však nezapomeňte, černý pásem to nekončí, ale naopak teprve vše začíná.

Pro začínajícího cvičence je dosažení černého pásu velice vzdálený cíl, který je tak daleko, že se vplíží myšlenka, že je to nereálné. Od toho je zde učitel nebo trenér, který provede žáka touto dlouhou cestou, je mu po celou dobu rádcem a zároveň osobním příkladem , že lze tohoto cíle dosáhnout. Velice také napomáhá systém technických stupňů, který tento dlouhodobý cíl rozdělí do kratších cyklů, zpravidla půlročních, které jsou tímto časově bližší a předepsaná učební látka je konkrétní a tím realizovatelná.

Chcete-li mistrně ovládat techniky boje, stát se mistrem, měli byste minimálně absolvovat následující kroky.

Prvním krokem je pravidelnost cvičení.

Dbát rad učitele a chodit pravidelně na všechny tréninky je úplně základní podmínkou veškerých dalších kroků. Díky pravidelnosti dochází k postupnému nárůstu všech schopností a rychlému zapamatování nové látky, udržení znalostí již naučené látky a udržení dosaženého tělesného rozvoje. Výuka je jako chůze proti pohybu jezdících schodů. Jak se zastavíte, tak jste za chvilku zase na začátku.

Druhým krokem je absolvování kontrolních zkoušek.

Zkoušky jsou velice důležitou kontrolou již probrané látky, jelikož při vyšší fyzické a psychické zátěži se snadno odhalí nedostatky, které se mohou tímto hned odstranit a nedochází k jejich dlouhodobé fixaci. Úspěšné složení zkoušky říká studentovi, že je na správné cestě a že jeho fyzické, technické a duševní schopnosti jsou v toleranci požadavků jednotlivých technických stupňů. Zkoušky jsou také v začátku jedním z mála testů psychické odolnosti, která je velice důležitá pro vhodné reakce a použití technik např. při sebeobraně.

Třetím krokem je výuka universálnosti.

Žáci by neměli na tréninku cvičit stále se stejným partnerem, jelikož časem dojde k návyku a takovému přizpůsobení, že může dojít k mylnému přesvědčení, že všechny techniky perfektně ovládá. Doporučuji střídat při cvičení partnery a zvykat si na rozdíly, které nový partner přináší a naučit se jim rychle přizpůsobovat. Pro pokročilé studenty, kteří v rámci cvičební skupiny nebo oddílu-školy již všechny cvičence znají jsou vynikající pomůckou semináře, kde se dostanou do kontaktu s cvičenci z jiných oddílů-škol nebo i z jiných bojových stylů.

Čtvrtým krokem je sebepoznání.

Při dlouhodobém výcviku za účelem mistrovského ovládání technik jde především o poznání boje se sebou samým, než s jinými osobami. Aby bylo možno efektivně bojovat s jinými je nutné především poznat sebe, své reakce v krizových situacích a stresové, adrenalinové zátěži. První seznámení se svými reakcemi při psychické zátěži nastává při zkouškách technických stupňů, při volném boji se neznámým cvičencem, při sportovních závodech. Někdo může testovat svou psychickou odolnost v tzv. adrenalinových sportech, parašutismus, potápění, horolezectví, rafting, kde nejenom poznáte jak se chováte, ale také získáte notnou dávku sebedůvěry. Dalším poznáním je vlastní život a situace, které přináší. I v civilizované společnosti, jako je ta naše se setkáte s psychickým nátlakem až terorem na školních chodbách, na vojně, na pracovišti nebo v místě bydliště. Jak reagujete, jak s tím bojujete nebo se podvolujete to je o poznání sebe a to je prostor pro vlastní trénink. Nezapomeňte, že i zde je místo pro radu s Vaším učitelem. Jak se říká, vše špatné je k něčemu dobré, tak i krizové životní situace, do kterých se i nechtěně dostanete, prověří vaše schopnosti, jak přirozené, tak již ty nově nabyté tréninkem. I kdyby se mělo jednat za Váš život o jednu osobu, které by jste svým pohotovým jednáním zdraví nebo život, tak to za tu dřinu stojí.

Pátým krokem je najít vlastní motivaci k tréninku.

Cesta k mistrovství je dlouhá, trnitá, má mnoho zrádných odboček, nástrah a hlavně není pro každého. A i když už víte proč po ní jdete, tak přesto se můžete setkat s lidmi, kteří Vás budou svádět sejít z cesty. Největší boj, ale vždy svedete se sebou samým, s vlastní pohodlností, vlastním egem. Jak se ale naučit to vše překonávat. V začátcích vás vede učitel, děláte vše co vám řekne a motivuje vás k tréninku, postupem vás bude učit také jak se máte motivovat sami, aby jste byli schopni vlastního tréninku a vlastního rozvoje. V této fázi Vám bude učitel již rádcem a ne trenérem. Stará moudrost praví: najdete-li na břehu řeku hladového, nedávejte mu rybu, ale naučte ho rybařit.

Šestým krokem je stálý osobní rozvoj

Každý má v sobě takové mechanizmy, které způsobí, že když něčeho dosáhne, tak je uspokojena jeho touha, získává jistotu a již se dále nesnaží. Mnoho žáků si již také řeklo, udělal jsem zelený pás, to už něco umím, dál se již nemusím učit. Jiní si to řeknou u modrého, hnědého ale také u černého pásu. Černým pasem to nekončí ale vše začíná. osobní rozvoj není vůbec závislý na barvě pásu, který nosíte, ale na schopnosti být otevřený dalším obzorům, myšlenkám. Někdo vyhraje závody a již není schopen přijímat další rady, jelikož on vyhrál, on má ty schopnosti a uzavře se ve své spokojenosti dalším informacím a rozvoji. nejspokojenější na světě je ten cvičenec, který nic neví, protože si neuvědomuje co se děje kolem něj a ani že nic neví. Cvičenec, který zvětšuje okruh svých vědomostí, zároveň zvětšuje obvod tohoto pomyslného kruhu, který se dotýká tímto nových nepoznaných věcí a tím ho to zase motivuje k dalšímu poznání. Je to vlastně nekonečný proces. nikdo nemůže nikdy říci, že již vše umí a záleží pouze na každém kam až chce dojít.

Základem je stále cvičit a praktikovat bojové umění, jinak se váš rozvoj zastaví a pracně nabyté fyzické i duševní schopnosti se vrátí na nižší úroveň, až se postupně ztratí.

K zamyšlení

Z mé již více než dvacetileté zkušenosti jsem poznal mnoho cvičenců, kteří tvrdili, že když párkrát nepřijdou na trénink, tak se nic nestane, protože to již umí a je to stejně pořád dokola to samé, nebo že na zkoušky nemusí chodit, protože to nedělají "pro pásek", ale pro svůj rozvoj, nebo že na semináře nepotřebují jezdit, protože si zacvičí sami doma a ještě ušetří, nebo, že se pády nemusí učit, protože to dříve vyřeší svými rychlými údery, nebože nemusí již sami cvičit, protože již toho umí dost. Přesto, že tito studenti byli naprosto přesvědčeni o své pravdě, jediným výsledkem vždy bylo, že nedosáhli stanoveného cíle a dnes z nich již nikdo necvičí.

Trénink pro mistrovství

Všechny techniky je nutné provádět s vnitřním soustředěním, tak aby úder byl úderem, jak technicky, tak duševně a opravdu dopadl na představovaného soupeře.

Vše se procvičuje tak dlouho, až jsou všechny reakce tak automatické, že se na ně nemusí myslet. Fyzické akci nepředchází myšlenka, vítězí se bez myšlenky na vítězství, bez strachu z prohry i bez nenávisti ke svému soupeři.

Přistupujte k bojovému umění tak, aby jste trénovali pro zvýšení své obranyschopnosti, pro zlepšení kondice a zdravotního stavu, a především proto, aby jste udrželi v harmonii své tělo se svoji duší. Berte bojová umění jako prostředek k sebezdokonalování a duševnímu růstu, nikoli jako prostředek k nadvládě nad ostatními lidmi. Jen pak splní bojová umění svůj pravý účel, ke kterému byla starými mistry vytvořena.

Praktikujte do hloubi duše nebo raději necvičte vůbec. Zvládnout vše do hloubky je velmi obtížné, často nemožné a to je výzva pro toho kdo se chce stát opravdovým mistrem.

 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek