zpět

STRUPČICE OPEN AIR

Strupčice - 5. května 2007

Pro ty z vás, komu název jedné malinkaté malebné vesničky nic neříká, což je docela pravděpodobné, si dovoluji připomenout něco z historicko-zeměpisných reálií.

Strupčická víska leží na okraji chomutovského okresu, rozkládá se na 19,65 kilometrech čtverečních, 50° 28’ 21’’ zeměpisné šířky, 13° 32’ 5’’ zeměpisné délky, žije zde 663 obyvatel.

Počátky zdejšího osídlení sahají více jak 4.000 let do minulosti. Název obce byl pravděpodobně odvozen od mužského osobního jména Strúpek. Až do konce 15. století není jasné, kdo vlastně ves spravoval. Víme však, že roku 1417 byl majitelem vsi Busko z Ervěnic. Roku 1421 pak panství získali Smolíkové ze Slavic. O významu Strupčic v tomto období jasně svědčí fakt, že byly roku 1481 povýšeny králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko.

Městečko si pak dál žilo svým spokojeným a prosperujícím životem. V druhé polovině 17. století se většina obyvatel obce živila chovem dobytka, ovcí a sviní, poměrně významným bylo také pěstování chmele.

V 70. letech 20. století byly Strupčice pokládány za vzornou obec chomutovského okresu.

Dnes mají již vybudovanou dešťovou i splaškovou kanalizaci s čistírnou odpadních vod, zrekonstruovaný vodovod a nejnověji teď také sportovní areál s novým bazénem.

Při příležitosti otevření sportoviště jsme tedy přijali nabídku našich strupčických rodáků, Jardy Hudáka a Honzy Kameníka a přijeli obohatit kulturní program ukázkou bojového umění - Allkampf-jitsu.

Jakmile malé mažoretky dotančily svou námořnickou sestavu, převlékla se naše skupina v šatně strupčického fotbalového mužstva a vrhla se na improvizované jeviště – trávník fotbalového hřiště, kolem dokola obehnaný stánky s občerstvením a krytým sezením pro diváky.

V rychlém sledu se představili začátečníci s vybranými technikami, borci s černými pásky pak zazářili v kata team a nakonec přišlo na řadu i divácky oblíbené tameshi wari. Poslední desku jsme nabídli odvážným divákům. Přihlásil se sympatický, robustní chlapík notně podpořený strupčickými obyvateli. Nepříliš dobře mířeným hákem na první pokus desku nepřemohl. I přes to, že si po nepodařeném pokusu odřel všechny klouby, dal do druhé rány veškeré své síly a podařilo se. Až se rány zahojí, možná se Allkampf rozroste o dalšího člena.

Večer se vydařil, pilo se, jedlo, povídalo a tančilo. Do varu nás dostala skupina Maxim Turbulenc, takže mnohým z nás se jistě ještě v posteli zdálo o polámaném mravenečkovi, o kterém ví už celá obora.

Petra Wellendorfová, TRC Chomutov

 

6. Krajský přebor mládeže v AKJ
Č.Budějovice

6. Krajský přebor mládeže v AKJ

termín: 23.11.2019

propoziceplakátdiplom

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

6.KP mládeže v AKJ, Č.Budějovice

• on-line registrace je prodloužena do zahájení KP

více ... Kalendář, 21.11.2019

6.KP mládeže v AKJ, Č.Budějovice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 3.11.2019

6.KP mládeže v AKJ, Č.Budějovice

• vloženy propozice, plakát a diplom

více ... Kalendář, 31.10.2019

Tiger Cup, Chomutov

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 19.10.2019

23. mistrovství ČR v AKJ, Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 19.5.2019

Národní přebor pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Kalendář, 8.4.2019

Kalendář akcí

• provedena aktualizace a doplnění kalendáře pro rok 2019

více ... Kalendář, 17.2.2019

Kalendář akcí 2019

• vložen návrh akcí na rok 2019

více ... Kalendář, 8.1.2019

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek