zpět

Letní soustředění Allkampf-jitsu

Věšín - 28. července až 4. srpna 2007

V polovině prázdnin od 28. července do 4. srpna se v rekreačním středisku nedaleko obce Věšín u Příbrami sešli členové bojových škol Allkampf-jitsu, ale i jiných bojových umění, aby zde opět nasbírali cenné zkušenosti. Většina členů našeho oddílu již tento podnik v minulosti absolvovala několikrát, a tak se kromě cvičení těšili na shledání se s přáteli z jiných škol z celé republiky, které jinak vidí jen na obdobných akcích či závodech. Přihlášky už dávno před zahájením přesáhly možnou kapacitu střediska (cca 130 účastníků), a tak zde byl opravdu požehnaný počet známých, ale i nových tváří.

Na mohutný vzestup oblíbenosti a kvality AKJ poukazuje rok od roku vzrůstající počet držitelů mistrovských stupňů (Danů), kteří se soustředění účastní. Instruktoři v čele s prezidentem AKJ Martinem Matoušem (4. Dan AKJ), viceprezidentem Pavlem Hirschem (4. Dan AKJ) a předsedou našeho oddílu Martinem Hermannem (4. Dan AKJ) měli tedy mnoho zkušených pomocníků. Cvičenci byli rozděleni podle věku a podle zkušeností (technických stupňů). Trénovalo se třikrát denně, z toho dvě hodiny ráno a dvě hodiny odpoledne s daným tématem cvičení a hodinu večer, kdy se při volném tréninku pod vedením instruktorů mohl každý zdokonalovat v tom, co potřeboval k účasti na zkouškách. Mezi naše zajímavé hosty patřil tradičně mistr boje s japonským mečem Vladimír Hotovec (3. Dan Iaido). Při těchto cvičeních se používala dřevěná náhrada skutečného meče zvaná boken, která má jinak rozměry opravdové katany. Pohled na boj s mečem se pod dohledem zkušeného mistra jistě změnil. Člověku se tak otevře zcela nová oblast, kde nejde jen o přesnou práci s kusem železa, ale i o etiku a preciznost.

Novinkou pro všechny byly tréninky pod vedením Miroslava Haluzy (2. Dan Goju-ryu karate), skládající se z tvrdých a fyzicky náročných soubojových technik. Všichni se přesvědčili, že karate může být opravdu tvrdé. Údery a kryty při těchto cvičeních probíhaly opravdu naostro v plné rychlosti a i ti, co je zvládali po kondiční stránce, si odnesli spoustu modřin. V závodním karate se totiž techniky musí kontrolovat do té míry, aby byl kontakt jen lehký (přece se závodníci nepomlátí, navíc mají rukavice). Takto si alespoň všichni vyzkoušeli skutečnou tvrdost a nebezpečnost toho, co cvičí. Bojové sporty nedělají žádné bábovky, tak se každý po zbytek soustředění s radostí honosil svou vlastní modřinou.

Dalším hostem byl nositel 3. Danu Aiki-jutsu Ivo Kosina, který předvedl i malé ukázky využití vnitřní energie ki. Z klasického AKJ se cvičily základní pákové techniky a hmaty. Ty se později aplikovaly do různých situací. Zažití technik se dále zkoušelo při cvičení Randori, kdy se na protivníka provádí neustávající sled útoků, aby byl nucen reagovat bez přemýšlení. Tréninky zahrnovaly i sebeobranu v praxi s nácvikem různých situací. Zde se pak hojně využívalo i tzv. blackmana (kompletně obrněný chlap, do kterého můžete mlátit naplno), u kterého si každý mohl zkusit, jak účinná by byla jeho obrana v reálu. Mezi další cvičení patřily i nácviky přesných kopů a úderů do lap (polstrované tvrzené matrace různých velikostí držené sparingem), které se pak využívaly při Tameshi-wari, což jsou techniky pro přerážení dřevěných desek

Týden rychle ubíhal a s datem rostla i únava. Z halekajících hyperaktivů, kteří se před tradičními nástupy popichovali navzájem, se ke konci týdne stával domov důchodců na trávníku. Trenéři prozíravě zkrátili několik náročnějších tréninků na sklonku týdne, jelikož všechny (kdo chtěli a byli připraveni), čekal ještě náročný zlatý hřeb soustředění ve formě zkoušek na technické stupně. Ty proběhly v pátek, kdy nám snad jen po těch pár hodin opravdu přálo počasí. Za celý týden se na nás vyřádil snad každý typ počasí (chvílemi jsme uvažovali, jestli máme dost lopat na to, abychom ráno vykopali auta ze sněhu). Občas na nás vykouklo slunce a „když už, tak ať“ pařilo jak blázen. Jinak jsme si vyzkoušeli i nacucané bahenní lázně a jediné, co jsme snad nezažili, byly kroupy. Nikomu to ale nějak zvlášť nevadilo… nebyl čas sledovat počasí. Zkoušky tedy proběhly. Z našeho oddílu postoupili o další pás Caroline Podhorová, Láďa Bárta, Petr Zachař a David Švenda.

Z hlediska mimotréninkového nás areál mile překvapil. Na nás milovníky nohejbalu zde čekalo krásné nové hřiště a na všechny, kteří si z minulého roku pamatují teroristickou kuchyni (vzhledem ke kvalitě jídla), se usmálo štěstí a snad vyjádřím názor většiny, že se to tentokrát nejen dalo jíst, ale bylo to zdařilé a chutné. V areálu byl sice jako vždy bazén, ale vzhledem k počasí se dal použít jen jeden den. Většina lidí si to ale vynahradila jedno volné odpoledne a vyrazila do aquaparku (i když podle mě je to příliš honosný název pro to, co tam mají) v Příbrami. Stolní fotbal, který nejvíc proháněli Iggy Shafffelhofffer, Tom Balík a Magda Pelechová, byl rovněž vítaným zpestřením. Láďa Bárta, pokud netrénoval, okupoval ping pongový stůl. Areál asi nejvíc vydělal na Petru Zachařovi, který u jukeboxu snad i spal. Pro noční sezení jsme tu naštěstí měli Honzu Michanka a jeho sestru, kteří nás obšťastňovali v hudebním směru hrou snad na všechno, ale hlavně kytaru a klavír. Komu tato světská zábava nestačila, mohl se káždé ráno povznést i duchovně a s mistrem Matoušem si zkusit buddhistickou meditaci.

Děti včetně našich (Láďa Bárta, Kamil Šavel, Štěpán Silmbrod, Caroline Podhorová, Martin a Tomáš Hermannovi) si ve čtvrtek vyzkoušely bojovou variantu stezky odvahy, ve které se na ně v modelových situacích vrhali úchylové nabízející bonbóny, plížící se přepadávač, banda řvoucích výrostků či útočný blackman. Děti měli za úkol situaci řešit podle toho, co se naučily. Při své chybě byly ponaučeny a vyslány dál.

Pátek po zkouškách přišlo rozlučkové opékání buřtů, diskotéka pro děti a poté rozlučkový večer. Ráno kolem desáté se celý tábor sbalil a po „tklivém“ loučení se všechno rozprchlo do svých domovů.

Myslím, že i tentokrát patří trenérům a všem, co se podíleli na organizaci, i těm, co se zúčastnili, poděkování za nadšení a výdrž. Tak snad příští rok…

David Švenda

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek