zpět

EUROPEAN BUDO GAMES

Split, Chorvatsko - srpen 2007

Pro chomutovský Tiger Relax Club není ani čas prázdnin obdobím odpočinku od bojového umění. Díky Pavlu Mrázovi a jeho širokým tréninkovým aktivitám během studia v Praze jsme dostali velmi lákavou nabídku posílit vysokoškolský reprezentační tým jujutsu vedený mistry Radimem Ballnerem a Dejanem Kostiaem na mezinárodním semináři a turnaji European Budo Games v chorvatském Splitu.

Výprava chomutovských allkampfistů ve složení Petr Červený, Jaroslav Hudák, Jan Kameník, Jan Michanek, Karla Michanková, Pavel Mráz, Patrik Poc a Petra Wellendorfová doplněná o Tomáše Zajíce z Chrudimi vyrazila ve čtvrtek odpoledne z Chomutova tak, aby v pátek brzy ráno ještě před oficiálním zahájením semináře stihla potápění na útesech na ostrově Čiovo.

Poté, co jsme se společně s pražskou částí českého týmu ubytovali na studentské koleji vzdálené jen několik minut chůze od moře, vyrazili jsme autem přes Split na seminář do dvoupatrového dojo místního klubu jujutsu. Zde nás čekal dvoudenní seminář, na kterém si bylo možné vybrat z lekcí capoeiry, karate, kenjutsu, jujutsu, ninjutsu a taekwondo. Nejvíce nás zaujal trénink švédského mistra karate, judo a jujutsu Petera Rosendahla (6. Dan), jehož pojetí bojového umění bylo blízké tomu našemu a se kterým jsme i mimo trénink strávili hodně času při zajímavých rozhovorech. Mistr Rosendahl, který nyní žije v Německu, si naši skupinu velmi oblíbil a nabídl nám další spolupráci. Velice nás potěšil prohlášením, že by pro něj nebyl problém za námi třeba i na několik dní přijet do Čech. Určitě by stálo za to takové setkání uskutečnit.

Další zajímavou zkušeností byl výcvik kenjutsu, kde jsme se učili základní techniky boje s cvičným dřevěným mečem zvaným boken a pěnovým mečem pro plnokontaktní sportovní zápas zvaným čoken.

Mezi jednotlivými lekcemi semináře jsme samozřejmě naplno využívali možnosti koupání, potápění a návštěv přístavu a historického centra Splitu. V sobotu večer jsme se společně s ostatními národními týmy zúčastnili slavnostní večeře, kterou pořádal European Budo Council a kde byla předávána ocenění významným členům této organizace a pořadatelům.

Vrcholem celé akce byl nedělní turnaj v disciplínách kenjutsu, kata a kumite. Na soutěž vedle české výpravy dorazily reprezentace Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska, Slovinska, Ruska, Německa, Itálie a samozřejmě domácí Chorvaté. Celkem se soutěže zúčastnilo více než 150 závodníků starších šestnácti let.

Soutěž byla zahájena slavnostním nástupem států a prezentacemi jednotlivých národních týmů. Diváci měli možnost vidět ukázky tradičních i moderních stylů, jakými jsou judo, jujutsu, aikido, ninjutsu, karate, taekwondo, systema nebo capoeira. Česká výprava se představila ukázkou kata kenjutsu v provedení našich pražských kolegů a jejím bunkai, které předvedl Radim Ballner. Poté allkampfisté z Chomutova a Chrudimi předvedli „standardní“ ukázku AKJ sestávající z kata team, sebeobranných technik, zpomalených technik, sebeobrany žen a přerážení. Publikum dostalo do varu především vítězné embu z MČR 2006 v podání trojice Petr Červený, Patrik Poc a Pavel Mráz. Rozhodčí se na závěr jednomyslně shodli na tom, že pohár za nejlepší národní prezentaci pocestuje do České republiky.

A konečně jsme se mohli pustit do samotného soutěžení. Rozehřát jsme se měli při kenjutsu, tj. šermu s čokeny. Vzhledem k tomu, že jsme se přípravě na tuto disciplínu kromě jediného tréninku na předcházejícím semináři nevěnovali, neměli jsme žádné medailové ambice a šli jsme si ji pouze „zkusit“. O to příjemnějším překvapením bylo, že se v konkurenci celkem více než čtyřiceti kenjistů dokázali Jára Hudák mezi muži a Kája Michanková mezi ženami prosekat až do semifinále a nakonec vybojovat cenná třetí místa. Je třeba vyzdvihnout zejména Járův čtvrtfinálový zápas, během kterého se mu podařilo zvrátit nepříznivý bodový stav a díky skvělému časování, nasazení a rozhodnosti senzačně porazit 6:5 loňského vítěze soutěže Giancarla de Tullio z Itálie, který je držitelem 6. Danu kenjutsu. Za zmínku jistě stojí, že Ital sportovně sám upozornil na Járův zásah, který byl omylem přehlédnut rozhodčími a který se nakonec ukázal být rozhodujícím. Za toto mimořádně čestné jednání Giancarlo po zásluze získal cenu fair play a uznání všech přítomných. Járova cesta turnajovým pavoukem pak skončila až v semifinále, kde o jediný bod podlehl budoucímu vítězi ze Srbska.

Po kenjutsu přišla na řadu kata. Kata v tomto případě byla obdobou našeho soutěžního randori s tím rozdílem, že nebyl hodnocen pouze obránce, ale celá dvojice dohromady. U této disciplíny jsme narozdíl od kenjutsu již mnohem lépe věděli, co můžeme čekat, a proto jsme věřili v dobrá umístění. Naše medailová přání se beze zbytku vyplnila. V předvedení sebeobranných technik nemělo Allkampf-jitsu mezi ostatními styly vážnou konkurenci. Naši závodníci nad ostatními vynikali především dynamikou a reálností technik a funkčností předvedených principů. Za vše mluví skutečnost, že žádný z konkurenčních párů se nedostal ani před jedinou z našich dvojic. Český Allkampf tak vybojoval všechny medaile v kategorii mužů a díky Pétě Wellendorfové a Káje Michankové také zlato v kategorii žen. Vítězná dvojice Jaroslav Hudák a Jan Michanek navíc získala zvláštní cenu udělenou hlavním rozhodčím soutěže mistrem Peterem Rosendahlem za nejlepší jednotlivou techniku.

Závěrečnou disciplínou bylo kumite, které bylo svými pravidly téměř totožné s fightingem AKJ. Také zde Češi předvedli své kvality a často se setkávali mezi sebou až v bojích o nejvyšší příčky. Například ve chvíli, kdy na jednom zápasišti probíhalo finále kategorie žen a na druhém finále kategorie muži do 78 kg, došlo k úsměvné situaci, když o zlato a stříbro současně bojovali jen samí Češi, a z toho navíc tři z jedné rodiny. Nakonec žádný z českých allkampfistů z kumite neodešel bez medaile. Některým však ani to nestačilo. Petr Červený se nespokojil s vítězstvím ve své váhové kategorii a zkompletoval sbírku všech tří drahých kovů stříbrem ze zápasů s těžšími borci. Honza Kameník se nechal ostaršit a k juniorskému bronzu přidal ještě jeden z kategorie mužů.

Čeští allkampfisté nakonec získali 7 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových z celkových 48 udělovaných medailí.

Dobu, kterou organizátoři potřebovali ke zpracování výsledků a přípravě diplomů, diváky i závodníky výborně pobavil Peter Rosendahl exhibicí na unicyklech (jednokolkách) všech možných tvarů a velikostí. Zjistili jsme, že mistr Rosendahl je vedle svých nesporných bojových schopností také velký showman a držitel mnoha světových rekordů souvisejících právě s jízdou na unicyklech.

Dopoledne před návratem domů jsme si ještě zpříjemnili posledním potápěním, projížďkou na pneumatikách tažených rychlým člunem a divokou jízdou na vodních skútrech. Nebylo tedy divu, že se nikomu z nás nechtělo nasednout do rozpálených aut a vydat se na cestu domů.


Výsledková listina

Kata ( Randori ) - muži

   1. místo: Jaroslav Hudák + Jan Michanek (zvláštní cena za nejlepší techniku)
   2. místo: Pavel Mráz + Patrik Poc
   3. místo: Petr Červený + Jan Kameník

Kata ( Randori ) - ženy

   1. místo: Karla Michanková + Petra Wellendorfová

Kumite ( Fighting ) - junioři BRH

   1. místo: Tomáš Zajíc
   3. místo: Jan Kameník

Kumite ( Fighting ) - muži do 60 kg

   1. místo: Petr Červený

Kumite ( Fighting ) - muži do 66 kg

   2. místo - Petr Červený
   3. místo - Jan Kameník

Kumite ( Fighting ) - muži do 78 kg

   1. místo - Patrik Poc
   2. místo - Jan Michanek

Kumite ( Fighting ) - muži do 84 kg

   2. místo - Pavel Mráz

Kumite ( Fighting ) - muži do 90 kg

   1. místo - Jaroslav Hudák

Kumite ( Fighting ) - ženy BRH

   1. místo - Karla Michanková
   2. místo - Petra Wellendorfová

Kenjutsu - muži

   3. místo - Jaroslav Hudák

Kenjutsu - ženy

   3. místo - Karla Michanková


Fotogalerie

fotky na rajčeti 1

fotky na rajčeti 2

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek