zpět

2. Mistrovství Evropy v Allkampf-Jitsu

Reutte, Rakousko - 1997

Dne 17. října 1997 proběhlo 2. Mistrovství Evropy Allkampf-Jitsu v Rakouském Reutte, které organizuje mezinárodní organizace BUDO CENTER EVROPA jednou za dva roky. V nádherném prostředí tyrolských Alp bojovalo o mistrovské tituly více něž 160 závodníků ze šesti zemí. Česká reprezentace vedená Ing. Martinem Matoušem (3. Dan), složená z výběru úspěšných účastníků Mistrovství ČR, měla tento rok nelehký úkol obhájit prvenství z ME 95 v kategorii seniorů v družstvech, disciplínách Embu a Randori a samozřejmě uspět v ostatních disciplínách i v juniorské kategorii.

Systém Allkampf-Jitsu je bojové umění, ale pro motivaci žáků k zlepšování technik je zavedena soutěžní forma. Tomuto cíli odpovídá i četnost soutěží, jedenkrát za rok mistrovství jednotlivých republik a jednou za dva roky mistrovství Evropy. Také soutěžní disciplíny jsou vyloženě technického charakteru, sloužící k dokonalému provedení základních technik a navíc rozvíjí kladnou energii mezi partnery, spolupráci a ohleduplnost. Soutěžní forma Allkampf-Jitsu má 4 disciplíny: kata, randori, embu a tameshi wari.

Kata - v této soutěžní disciplíně cvičí závodníci dle svých technických stupňů buď kombinaci (kihon), což sestava úderů a kopů potřebná ke zkouškám na technické stupně, nebo jednu z deseti kata, které jsou v systému zavedeny.

Randori - obránce provádí obrany proti předepsaným útokům, úchopům a úderům, útokům se zbraní, volným útokům a provádí obrany se znehybněním a odvedením. Těchto dvanáct obranných technik provádí proti partnerovi, se kterým má tyto techniky secvičené. Hodnocen je pouze obránce a především za čisté provedení technik, správnou dynamiku a časování.

Embu je ukázka volného boje proti dvěma útočníkům. Boj musí trvat přesně 60 vteřin a musí osahovat minimálně sedm technik ze systému, jinak záleží na soutěžní trojici, jak si boj sestaví. Zde se hodnotí reálnost celého boje, čistota a náročnost prováděných technik a časování obran a útoků.

Tameši vari - cílem je přeražení třícentimetrové dřevěné desky co nejobtížnější technikou. Zde se hodnotí náročnost vlastní techniky a její vlastní technické provedení a samozřejmě dopadová energie úderu. Při nepřeražení desky je závodník bez ohodnocení. V kategorii černých pásů se přeráží dvě desky v jednom sledu, ale různými technikami.

Reprezentace České republiky byla sestavena tak, abychom měli své zástupce v co nejvíce věkových a technických kategoriích. Oproti prvnímu Mistrovství Evropy, kde soutěžilo pouze jediné pětičlenné družstvo z ČR (3 zlaté, 1 stříbrná), byla na druhý ročník vyslána již reprezentace 34 závodníků. Poctivé cvičení na každém tréninku, selekce na Mistrovství ČR a soustředění reprezentace přineslo své ovoce ve zisku vynikajících umístění. Celkově celá česká reprezentace získala 10 zlatých, 13 stříbrných a 11 bronzových umístění a po vyhodnocení států se stala druhou nejúspěšnější výpravou po Německu před Rakouskem.

Někdo by mohl říct, že to bylo jen obyčejné mrazivé páteční ráno a že skupinka mladých lidí s bagáží, formující se a podupávající na parkovišti před zimním stadionem v Chomutově, je jen parta nadšených turistů vyrážejících na víkend za krásami Evropy. Pravda by to byla jen částečná. Chladné ráno to ano, ale obyčejné ne. Určitě ne pro reprezentanty ČR, kteří zde prokřehlí vyhlížejí příjezd autobusu, jehož konečná stanice probíhá všem zúčastněným neustále hlavou - Rakousko, Tyrolské Alpy, městečko Reutte, 2. Mistrovství Evropy Allkampf-Jitsu.

Po měsících příprav, týdnech nabitých tréninky a hodinách pilování technik se teď schyluje k pomyslnému lámání chleba. Nervozita svírá hrdlo asi všem, ale každý se s ní vyrovnává jinak. Jeden vtipkuje, druhý je uzavřený do sebe, třetí jen stojí a poslouchá, co se děje okolo. Avšak červíka hlodajícího v hlavě Jak to všechno dopadne?, měli všichni.

Autobus byl přistaven včas a při pohledu na ubíhající, jinovatkou pokrytou krajinu, člověk alespoň přišel na jiné myšlenky. Putování na jih bylo přerušeno třemi zastávkami, kde v Plzni, Písku a Českých Budějovicích nasedl zbytek našich medailových nadějí a české tažení na Rakousko, teď už v plném počtu 34 závodníků, mohlo začít.

Bezpochyby nejpříjemnější částí cesty hlavně na pohled byl závěrečný úsek v Alpách. Horské štíty se zasněženými vrcholky tyčícími se nad hlavou, sytá zeleň zdravých lesů, podhorské pastviny plné skotu a azurově modré nebe v každém zanechávaly pocit, že vjíždíme do jiného světa. Prodlužující se stíny nechaly malebné panorama zmizet v pološeru a jen rudá záře zapadajícího slunce problikávající zpoza vrcholků hor dávala znát, že pomalý postup v alpských serpentinách a časový plán odhadující cestu na 11 hodin jsme hravě překročili o tři hodiny.

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Díky zpoždění jsme sice přišli o páteční Budo-show, pořádanou ku příležitosti ME, ale na druhou stranu byli všichni po 14-hodinovém natřásání v autobuse tak utahaní, že odpadla neklidná noc před šampionátem a do jednoho jsme usnuli, jako když nás do vody hodí.

Sobotní ráno bylo rozmrzelé a vstávání dvojnásob nepříjemné. Čekal nás totiž den plný nervů, námahy a adrenalinu v krvi. Do optimistické nálady mě osobně dostal až pohled na sluncem zalité velikány a svěží horský vzduch, kterého si u nás na severu Čech, odkud pocházím, věru mnoho neužijeme.

Po úvodních formalitách při prezentaci jsme už převlečení obsadili jeden kout sportovní haly a vyvěšením naší národní vlajky jasně vymezili teritorium pro zástupce České republiky. Atmosféra těsně před oficiálním zahájením byla napjatá k prasknutí a letmé pohledy účastníků z jiných zemí a hlavně otazníky v jejich očích nás nenechávaly na pochybách, že i oni mají do klidu daleko. Tím spíš, že před dvěma lety nás vyjelo na ME pět a z pěti možných medailových umístění jsme přivezli 3 zlaté a jednu stříbrnou.

A pak se dal celý ten složitý mechanismus evropského mistrovství do pohybu. Společný nástup, zahájení, seznámení s rozhodčími, organizační upřesnění, přání úspěšného cvičení a soutěžní maratón mohl začít. Všechna klání probíhala paralelně na třech zápasištích, takže mistrovství mělo rychlý spád.

V soutěžní disciplíně kata získali tituly Mistrů Evropy v juniorech Zuzana Marcová a Pavel Popovič na druhých místech se umístili v juniorech Ladislav Fikar a Tomáš Hrnčál, v seniorech Jiřina Sedlecká a Karel Kolerus a na třetích místech v juniorech Šárka Jakubcová a Petr Schnepp a v seniorech Lenka Vojtová, Martin Hermann a Martin Matouš. Tito závodníci získali tituly především čistým technickým provedením a kvalitním kime v závěru všech technik. Naše další medailové naděje skončily na velice přísném hodnocení technického provedení všech kopů na hlavu, kde naši závodníci ještě nedosáhli úrovně požadované rozhodčími.

V randori získali titul Mistr Evropy v juniorech Šárka Jakubcová a Martin Vondruška, na druhem místě se umístil Tomáš Hrnčál, Ladislav Fikar v seniorech Martin Kamiš a na třetím místě Zuzana Marcová. V kategorii seniorů ve velké konkurenci skončila na čtvrtém místě Jiřina Sedlecká, v mužské kategorii se bohužel nepodařilo zopakovat úspěch z roku 1995. Vítězové v seniorské kategorii předvedli technicky náročné techniky, které především svou obrovskou dynamikou a okamžitou návazností do dalších technik byly nejlépe hodnoceny.

V soutěžní disciplíně tameši vari získal v juniorech titul Mistr Evropy Pavel Popovič bočním kopem joko tobi geri skočeným přes deset klečících lidí. V seniorech získal titul Mistr Evropy Jaroslav Hájek obloukovým kopem mawashi geri skočeným přes pět klečících lidí. Na druhém místě v juniorech se umístil Tomáš Hrnčál a na třetím místě v seniorech Jiřina Sedlecká. Vítěz seniorské kategorie Uwe Gurtel zvítězil technikami ushiro mawashi tobi geri skočeným na desku ve výši cca 2,2 m a po dopadu okamžitě provedeným kopem ushiro kakato tobi geri na desku ve výšce cca 2 m.

Královská disciplína Embu, neboli boj dvou útočníků proti jednomu obránci, byla nejnáročnější disciplínou nejen pro její obtížnost, ale i proto, že jsme zde obhajovali titul z roku 1995. Po náročném boji plném obtížných technik získalo družstvo Zdeněk Mach, Pavel Hirsch a Martin Matouš titul Mistrů Evropy. V technické kategorii žákovských stupňů obsadilo třetí místo družstvo ve složení Jiřina Sedlecká, Jaroslav Hájek a Roman Vitvar.

V kategorii družstev, kde se započítává umístění jednotlivých členů, obhájilo družstvo Zdeněk Mach, Pavel Hirsch a Martin Matouš titul z roku 1995 a stali se novými Mistry Evropy 1997. V kategorii žákovských stupňů obsadilo družstvo Jiřina Sedlecká, Karel Glaser, Jaroslav Hájek a Roman Vitvar druhé místo.

Na závěr soutěže byli ještě vyhodnoceni nejlepší závodníci svých technických a věkových kategorií, tím, že se sčítaly body za umístění v jednotlivých soutěžích. Na prvním místě v juniorech se umístil Tomáš Hrnčál, na druhém místě v seniorech se umístili Jiřina Sedlecká a Jaroslav Hájek, na třetím místě v juniorech Martin Vondruška a v seniorech Vladimír Vlček.

Při závěrečném vyhodnocení už každému hrál úsměv na rtech, vždyť valná většina týmu ČR si stoupla na stupně vítězů. Bonbónek na závěr měl však teprve přijít. Česká republika obsadila druhé místo za Německem v zemských výpravách. A že to bylo druhé místo těsné, to si uvědomovali všichni přítomní. Malý národ ze srdce Evropy opět ukázal, že má ostré lokty a odhodlání mu nechybí.

Jistě si každý z vás dokáže představit, v jakém duchu probíhala cesta domů. Všichni odjížděli plni nejenom nevšedních dojmů, poznatků a radosti z dosažených výsledků, ale každý si v sobě odvážel zážitek nejcennější, zážitek, na který se nezapomíná. A sice ten zvláštní pocit sounáležitosti s ostatními a hrdosti, že i on přispěl k dobrému jménu naší vlasti.

Pavel Hirsch
AEKA sport club Chomutov

Hodnocení soutěže Martinem Matoušem, prezidentem AKJ pro ČR

Jsem velice rád, že se česká výprava na soutěži neztratila a ža naši závodníci podali tak vynikající výkony, že jsme si přivezli 8 titulů Mistrů Evropy. Celkově byla soutěž rakouskými pořadateli velice dobře připravena, takže vedle radosti z výsledků jsme si přivezli ještě mnoho organizačních zkušeností a dalších podnětů, co je potřeba zlepšovat. Myslím, že nejdůležitější cíl soutěže, motivace žáků k vlastnímu rozvoji, byl naplněn. Již během závodů a hlavně po vyhlášení výsledků bylo všem vítězům a medailistům jasno, že musí ještě více na sobě pracovat, aby příště obhájili a ti, co si těsně na medaile nesáhli, zjistili, kde musí ještě přidat, aby byli příště úspěšnější.

Ohodnocením rozvoje Allkampf-Jitsu, který vyučuji v České republice 6 let, je nesporně nabídka zástupců BUDO CENTER EVROPA, pořádat další ME v roce 1999 v České republice. V případě, že se nám podaří zajistit finanční prostředky, chtěli bychom tento šampionát uspořádat v Chomutově.


Výsledková listina

Kata - juniorky, 6. - 3.kyu

 • Marcová Zuzana - CZ
 • Schlegel Manuela - AUT
 • Jakubcová Šárka - CZ

Kata - junioři, 6. - 3.kyu

 • Popovič Pavel - CZ
 • Fikar Ladislav - CZ
 • Schnepp Petr - CZ

Kata - juniorky, 2. kyu - Dan

 • Spath Melanie - BRD
 • Starke Kathleen - BRD
 • Julardzia Aida - AUT

Kata - junioři, 2. kyu - Dan

 • Fischer Maik - BRD
 • Hrnčál Tomáš - CZ
 • Kazak Mehmet - BRD

Kata - seniorky, 6. - 1. kyu

 • Martinetz Ingrid - BRD
 • Sedlecká Jiřina - CZ
 • Vojtová Lenka - CZ

Kata - senioři, 6. - 1. kyu

 • Blatz Guido - BRD
 • Kolerus Karel - CZ
 • Hermann Martin - CZ

Kata - seniorky, Dan

 • Wengler Mirjam - BRD
 • Winkler Barbara - AUT
 • Betz Daniela - BRD

Kata - senioři, Dan

 • Gurtler Uwe - BRD
 • Erdmann Frank - BRD
 • Matouš Martin - CZ

Randori - juniorky, 6. - 3. kyu

 • Jakubcová Šárka - CZ
 • Graupner Annegret - BRD
 • Marcová Zuzana - CZ

Randori - junioři, 6. - 3. kyu

 • Vondruška Martin - CZ
 • Fikar Ladislav - CZ
 • Somwebwer Dominik - AUT

Randori - juniorky, 2. kyu - Dan

 • Spath Melanie - BRD
 • Starke Kathleen - BRD

Randori - junioři, 2. kyu - Dan

 • Fischer Maik - BRD
 • Hrnčál Tomáš - CZ
 • Kazak Mehmet - BRD

Randori - seniorky, 6. - 1. kyu

 • Kerner Stefanie - BRD
 • Martinetz Ingrid - BRD
 • Pis Sandra - BRD

Randori - senioři, 6. - 1. kyu

 • Blatz Guido - BRD
 • Kamiš Martin - CZ
 • Preusler Mathias - BRD

Randori - seniorky, Dan

 • Winkler Barbara - AUT
 • Bernauer Lisi - BRD
 • Wengler Mirjam - BRD

Randori - senioři, Dan

 • Gurtler Uwe - BRD
 • Grobmeyer Georg - BRD
 • Hedler Stefan - BRD

Tameši vari - juniorky, 6. - 3.kyu

 • Gaupner Annegret - BRD
 • Schlegel Manuela - AUT
 • Watzka Simone- BRD

Tameši vari - junioři, 6. - 3.kyu

 • Popovič Pavel - CZ
 • Fikar Ladislav - CZ
 • Hammerle Chris - AUT

Tameši vari - juniorky, 2.kyu - Dan

 • Spath Melanie - BRD
 • Weishaupt Monja - BRD

Tameši vari - junioři, 2.kyu - Dan

 • Kazak Mehmet - BRD
 • Hrnčál Tomáš - CZ
 • Seeliger Robert - BRD

Tameši vari - seniorky, 6. - 1.kyu

 • Martinetz Ingrid - BRD
 • Lensch Tatjana - BRD
 • Sedlecká Jiřina - CZ

Tameši vari - senioři, 6. - 1.kyu

 • Hájek Jaroslav - CZ
 • Bernhard Heini - BRD
 • Hermann Martin - CZ

Tameši vari - seniorky, Dan

 • Bernauer Lisi - BRD
 • Schiebelhut Frauke - BRD
 • Winkler Barbara - AUT

Tameši vari - senioři, Dan

 • Gurtler Uwe - BRD
 • Erdmann Frank - BRD
 • Grobmeyer Georg - BRD

Embu - junioři, 6. kyu - Dan

 • AUT - Schleger Manuela, Hammerle Chris, Somweber Dominik
 • BRD - Kazak Mehmet, Gapp Christoph, Umbach Bernhard
 • BRD - Watzka Simone, Winkler Melanie, Schierlinger Florian

Embu - senioři, 6. - 1. kyu

 • AUT - Bacher Ingeborg, Bacher Manfred, Beirer Jurgen
 • CZ - Jonáš Marek, Maškovský Emil, Kříž Karel
 • CZ - Sedlecká Jiřina, Vitvar Roman, Hájek Jaroslav

Embu - senioři, Dan

 • CZ - Matouš Martin, Hirsch Pavel, Mach Zdeněk
 • BRD - Kuhnel Manfred, Grundl Markus, Hengler Bernhard
 • BRD - Grobmeyer Georg, Hedler Bernhard, Engel Yves

Družstva - junioři, 6. - 3. kyu

 • AUT - Schlegel Manuela, Hammerle Chris, Somweber Dominik

Družstva - junioři, 1. kyu - Dan

 • BRD - Kazak Mehmet, Gapp Christoph, Umbach Bernhard
 • BRD - Watzka Simone, Winkler Melanie, Schlierlinger Florián
 • AUT - Isic Arnela, Julardzija Aida, Ganjeh Ali

Družstva - senioři, 6. - 1. kyu

 • BRD - Kerner Stefanie, Martinetz Ingrid, Rieder Bossa
 • CZ - Sedlecká Jiřina, Vitvar Roman, Hájek Jaroslav
 • AUT - Bacher Ingeborg, Bacher Menfred, Bairer Jurgen

Družstva - senioři, Dan

 • CZ - Matouš Martin, Hirsch Pavel, Mach Zdeněk
 • BRD - Grobmeyer Georg, Hedler Stefan, Engel Yves
 • BRD - Wessler Christiane, Schiebelhut Frauke, Estner Petra

Nejlepší závodník - juniorky, 6. - 3. kyu

 • Graupner Annegret - BRD
 • Watzka Simone - BRD
 • Winkler Melanie - BRD

Nejlepší závodník - junioři, 6. - 3. kyu

 • Fikar Ladislav - CZ
 • Werner Christian - BRD
 • Vondruška Martin - CZ

Nejlepší závodník - juniorky, 2. kyu - Dan

 • Spath Melanie - BRD
 • Starke Kathleen - BRD

Nejlepší závodník - junioři, 2. kyu - Dan

 • Hrnčál Tomáš - CZ
 • Kazak Mehmet - BRD
 • Seeliger Robert - BRD

Nejlepší závodník - juniorky, 6. - 1. kyu

 • Martinetz Ingrid - BRD
 • Sedlecká Jiřina - CZ
 • Kerner Stefanie - BRD

Nejlepší závodník - junioři, 6. - 1. kyu

 • Blatz Guido - BRD
 • Hájek Jaroslav - CZ
 • Hermann Martin - CZ

Nejlepší závodník - juniorky, Dan

 • Winkler Barbara - AUT
 • Bernauer Lisi - BRD
 • Wengler Mirjam - BRD

Nejlepší závodník - junioři, Dan

 • Gurtler Uwe - BRD
 • Erdmann Frank - BRD
 • Mack Christian - BRD

Fotogalerie

česká výprava.jpgmotivace - poháry pro vítěze.jpgnástup závodníků.jpg

M.Matouš - záběr z Kata.jpgvítězové Kata - černé pásy - 1. Uwe a 3. Martin.jpg1. J.Hájek a 3. M.Hermann.jpg

1. místo Šárka Jakubcová.jpgKata 2. K.Kolerus a 3. M.Hermann.jpgM.Matouš - uširo kakato geri spojené s haito uči.jpg


 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek