zpět

3. Mistrovství Evropy v Allkampf-Jitsu

Chomutov - 21. října 2000

Předposlední říjnovou sobotu čekala Městskou sportovní halu v Chomutově velká sláva. Už při pohledu zvenčí bylo znát, že nejde o jen tak nějakou akci. Hala se oděla do transparentů a vlajek evropských států a parkoviště bylo zaplněno do posledního místa. A kteráže to akce rozbouřila jinak klidné vody města Chomutova? Ano, právě 3. mistrovství Evropy v Allkampf Jitsu (AKJ).

Snahou organizátorů bylo připravit celou soutěž v evropském měřítku a následně docílit toho, aby zůstala všem dlouho v paměti. Zda se záměr zdařil je na zhodnocení těch, kteří byli přítomni i na Vás, kteří jste se právě začetli do tohoto článku. Začněme tedy pěkně popořádku...

Pátek:

Tak, jako se scházejí pověstní švábi na pivo, scházeli se do sportovní haly pořadatelé ku započetí úprav interiéru pro zítřejší soutěž. O mnoho hodin později bylo dílo dokončeno a dalo se jen a jen pochválit. Hned po vplutí do haly bylo možno nalézt Info centrum, kde se shromažďovaly odpovědi na všechny otázky příchozích. Naproti hlavnímu vchodu probíhala počítači řízená registrace závodníků a snad není od věci, že až do půl druhé v noci.

Pod ochozy se rozprostřely tři plochy barevně uceleného tatami o rozloze 3 x 100 m2 a od sebe je oddělovaly stojany s vlajkami evropských států, v jejich rozích potom stály stolky pro rozhodčí a celý prostor se zazelenal výzdobou květin. Většina volných ploch sdělovala názvy dobrodinců, kteří se rozhodli akci sponzorovat. Druhá tělocvična sloužila jako rozcvičovna, přičemž čtvrtinu její kapacity zabíralo tiskové centrum poskytující případným zájemcům vše od papíru s tužkou až po xerox. Nechyběla světelná tabule, zvukové a moderátorské centrum, zdravotní služba apod.

Pátek byl ještě ve znamení zmatku a nejistoty jak celá akce dopadne, zda přijedou všichni, kteří přislíbili účast a rozhřešení mohla přinést jen ...

...sobota:

Od rána bylo před halou a v hale rušno. Už bylo známo, že se zúčastní 122 závodníků z Čech, Německa, Chorvatska a Jugoslávie. Naše reprezentace čítala po zranění Jaroslava Hájka, jednoho z našich nejnadějnějších kandidátů na zlato, 48 členů. Pokud by se někdo chtěl zeptat, proč byla letošní účast oproti minulému ME poněkud slabší, vězte, že o výše uvedené se zasloužilo zejména ztížení pravidel soutěže. Už nešlo o to, vyhrát v jedné z disciplín a tak se v ní stát Mistrem Evropy. Letos tento titul měl náležet tomu, kdo bude nejlepší ve všech třech disciplínách. (Kata/Kombinace - soubor kopů, úderů, krytů proti imaginárnímu útočníkovi, Randori - boj jednoho proti jednomu za použití libovolných technik AKJ, Tameschi Wari - přerážení dřevěných desek libovolnou technikou kopu, úderu nebo jejich kombinací.)

Ke stolkům rozhodčích usedli nositelé třetích až osmých Danů Allkampf Jitsu + Taekwondo, převážně z Německé republiky. Hlavním rozhodčím byl Ernst Sengotta, viceprezident BUDO CENTER EVROPA (BCE), nositel 8. Danu AKJ a Taekwondo. Pozvání přijal i zakladatel AKJ a prezident BCE, pan Jakob Beck. Ten měl i autogramiádu a málem si upsal ruce, takový byl zájem.

Program soutěže:

Celá soutěž byla slavnostně zahájena v 9 hodin. Na plochu vpochodovalo defilé závodníků v technické vyspělosti od 6. kyu do 3. Danu.

9.30 Soutěž juniorů (kromě Kata, Randori, Tameschi Wari se soutěžilo i v Embu (jednominutový boj 1 proti 2, byl hodnocen samostatně jako soutěž družstev).

Velké naděje byly v kategorii JM1 (chlapci 14 - 17 let, + 2. kyu) vkládány do chomutovských svěřenců trenéra Martina Matouše. Jeho důvěru nezklamali a ve své kategorii obsadili všechny tři medailové posty. Ve stejném věkovém limitu, ale s nižšími technickými stupni opět stupeň vítězů patřil Čechům. Na třetím místě například stanul Martin Hasmanda, jeden ze dvou krnovských reprezentantů. Kategorie juniorek JW1 (děvčata 14 - 17 let, + 2. kyu) čítala pět závodnic, z toho jen jednu Češku, Martinu Matoušovou. Ani ta se nedala zahanbit a vybojovala bronzovou medaili. V nižší kategorii juniorek se v hustém zahraničním obsazení prosadila písecká děvčata a odvezla si zlato a stříbro. V soutěži družstev juniorů předvedly zejména týmy Nových Hradů a Chomutova vynikající výkony a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo zvítězí.

13.00 Exhibiční vystoupení Taekwondo a Bo Jitsu. Ukázky Taekwondo předvedl pan Martin Břeň (2. Dan Taekwondo WTF) se svým týmem a opravdu mistrně provedenou ukázkou naladil diváky na soutěž seniorů stejně jako pan Libor Rožnovjak (4. Dan) se svými žáky v bojovém umění Bo Jitsu a Kobudo. Ten diváky pomyslně přenesl do Okinavy, odkud Kobudo pochází a umožnil jim nahlédnout do méně známého stylu boje.

13.30 Slavnostní vyhlášení vítězů juniorů (14 - 17 let)

14.00 Soutěž seniorů (Kata, Randori, Tameschi Wari, Embu) Kategorie seniorů byly skutečnou lahůdkou. Publikum vřelo, pískalo až se hala otřásala v základech, o což se jistě zasloužil i moderátor soutěže p. Šilhan, který je dovedl uvést do správného varu.

Po slavnostním vyhlášení výsledků juniorských kategorií přišla na řadu divácky vděčná soutěž seniorů. V soutěži žen v kategorii od 6. do 4. kyu se na příčkách nejvyšších opět umístily všechny tři zúčastněné Češky. V kategorie D2, tedy 3. - 1. kyu, v opět početném poli zahraničních závodnic byla jediná domácí - Míša Gronská a, jak jinak, nechala za sebou všechny soupeřky. Stejně tak tomu bylo u nevyšší D1, kde se Mistryní Evropy stala Jiřina Sedlecká, Vicemistryně Evropy z 2. ME v rakouském Reutte. Vítězky mezi našimi závodnicemi se našly i v soutěži družstev žen, tentokráte zlato putovalo do Českých Budějovic.

To už se dostáváme ke kategoriím mužů. Úspěch mezi nejnižší technickou kategorií slavil letošní mistr ČR Martin Ševčík. Ve vyšší kategorii se objevil druhý krnovský reprezentant - Petr Hermann, který po standardním tameschi wari předvedl skvělé randori i kata, a tak splnil sobě i svému oddílu sen o zlaté medaili. A na řadě byla kategorie snad nejočekávanější - S1. Zde nastoupil za hlasitého fandění celé haly nejen Mistr Evropy 1995 i 1997 a trenér české reprezentace Ing. Martin Matouš, ale i spousta našich i zahraničních borců. Zde byla největší obsazenost a o kvalitní konkurenci skutečně nebyla nouze. V kata i randori vedl M.Matouš od první chvíle, v tameschi wari se rozhodovalo mezi ním a Němcem Stefanem Hedlerem. Ale nakonec bylo možno konstatovat, že máme trojnásobného Mistra Evropy. Výsledky družstev mužů také nebyly žádným překvapením. První německé trio Hedler, Gröbmeyer, Kühnel, druzí skončili chomutovští borci Matouš, Hirsch, Mach a třetí budějovičtí Hermann, Ševčík, Strnad.

21.00 Čas, než budou k dispozici výsledky měl vyplnit pan Vladimír Hotovec (3. Dan Iaido a Kendo) se svým vystoupením. Při tónech sugestivní japonské hudby předvedl, spolu se svým žákem, překrásné Kata Iaido. Exhibice Kendo jsme se však nedočkali. Prvotní zklamání ovšem velmi rychle opadlo, když Vladimír představil bojové umění japonské policie Koraši Go Shido. Stručně řečeno, jedná se o boj za použití obušků. Ten předvedl nejdříve opět se svým žákem a později vyzval někoho ze členů české reprezentace. Nakonec, jako zlatý hřeb, ne zcela nezištně, nýbrž na popud ředitele soutěže pana Emila Fuliera, moderátor vyvolal k boji novopečeného evropského mistra M. Matouše. Ten zbaběle neutekl, ale postavil se výzvě čelem. A tak se započal boj, při kterém nebyla nouze ani o salvy smíchu. A to, mám pocit, bylo to nejlepší zakončení...

21.30 Slavnostní vyhlášení soutěže seniorů

Po jeho ukončení byl panu Jakobu Beckovi slavnostně předán dar od všech českých žáků. Byla to 40ti centimetrová socha samuraje.

Na úplný závěr pan Beck předal tzv. čestné Dany některým svým trenérům.

Soutěž se tedy ke spokojenosti všech organizátorů vydařila a tak mohli všichni s klidnou myslí využít místní pohostinnosti a zúčastnit se rautu v blízkém hotelu.

Závěrem bych naposledy ráda poděkovala všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli zrealizovat celou akci až do její finálové podoby.

Marcela Tibitanzlová


Fotogalerie

01.jpg02.jpg03.jpg

04.jpg05.jpg06.jpg

07.jpg08.jpg09.jpg

10.jpg11.jpg12.jpg

13.jpg14.jpg


 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek