zpět

Mezinárodní turnaj Allkampf-jitsu - Fighting

Schwabmünchen - 18. října 2003

Česká republika získala 15 medailí a v přátelském utkání porazila družstvo výběru Německa.

V sobotu 18. října 2003 se střetli v německém Schwabmünchenu na Mezinárodní soutěži v praktické sebeobraně Allkampf-Jitsu bojovníci z České republiky a Německa. Soutěžilo se v disciplíně Fighting - sportovní zápas. Na třech zápasištích bojovali v jednotlivých váhových a věkových kategoriích dorostenci, junioři i dospělí.

Pravidla zápasu jsou velice přísná a samotný boj trvá čtyři minuty s minutovou přestávkou uprostřed zápasu v seniorské kategorii a tři s minutovou přestávkou uprostřed zápasu v kategorii dorostenců a juniorů. Závodníci spolu bojují v první fázi zápasu podobně jako v karate, jsou povoleny kontrolované kopy a údery od pasu výš, další fáze boje umožňuje zachytit soupeře a provést podmet či přehoz a třetí fáze zápasu probíhá na zemi, kde je třeba soupeře znehybnit po dobu 20 sekund. Využívá se tedy veliké škály technik sebeobranného systému Allkampf-Jitsu, které však nesmí odporovat přísným pravidlům. Závodník musí být připraven všestranně a tak není možné se zaměřit pouze na jednu ze tří fází boje, které musí během utkání proběhnout. Je zakázáno jakékoliv kontaktování obličeje a hrdla, za menší přestupky proti pravidlům zápasu rozhodčí udělovali trestné body a nejeden závodník byl diskvalifikován. Soutěžící mají chrániče rukou, nártů, zubů, suspenzory a u žen a dívek chrániče prsou. I zde byli rozhodčí nekompromisní a nenechali žádného závodníka bojovat bez těchto chráničů.

Všichni naši soutěžící podali dobrý výkon, i když to v některých případech na medailové pozice nestačilo. Úroveň německých závodníků byla velmi dobrá a jednotlivé souboje byly náročné a vyčerpávající, naštěstí se soutěž obešla bez vážnějších zranění.

Českou republiku reprezentovali výběr závodníků z oddílů: AEKA sport club Chomutov, Sportovního klubu policie České Budějovice, Škola bojových umění Most a TJ karate Nové Hrady.

Na závěr soutěže se uskutečnilo přátelské utkání výběru reprezentace ČR proti závodníkům SRN. Pětičlenná družstva se po nástupu připravují na zápasy a napětí mezi trenéry, spolubojovníky i diváky stoupá. K prvnímu zápasu nastupují juniorky Magda Pelechová a její soupeřkou je vítězka kategorie Kira Adler. Hned od počátku zápasu nedá Magda Němce tu nejmenší šanci, do pětatřiceti sekund čistého času dává soupeřce tři přehozy se znehybněním a vítězí před časovým limitem. Jeden bod pro České družstvo je zajištěn. K druhému zápasu nastupují senioři Tomáš Balík proti Jürgenovi Maderovi ve váhové kategorii -77 kg. Opět je Tomášův soupeř vítěz kategorie, tentokrát se karta obrací a Tomáš prohrává po vyčerpávajících bojích 1:8. Za stavu 1:1 nastupuje na tatami Jarda Hudák s Andreasem Freudlingem a boj začíná, zápas je velmi vyrovnaný a napětí mezi diváky stoupá, domácí diváci mohutně povzbuzují svého závodníka, ale jsou překřičeni početnou výpravou závodníků z ČR. Uprostřed utkání dochází k situaci, kdy Jarda svého soupeře hází na zem a ten ve snaze zachytit se, dopadá nešťastně na ruku a vypadá to na vykloubené rameno. Lékař rozhodl, že Andreas již nemůže v boji pokračovat a verdikt rozhodčích je spravedlivý. Závodník se zranil sám, a tak Jarda vítězí 12:0. České družstvo vede 2:1 a přichází rozhodující zápas juniorů -80 kg. Za ČR nastupuje Patrik Poc a domácí barvy hájí Georg Vogele. Od začátku zápasu je vidět technická převaha našeho závodníka. Také v tomto utkání není nouze o napínavé momenty a krásné hodové techniky ze strany našeho borce. Patrik poráží před skončením časového limitu soupeře 17:3 a tím zajišťuje našemu družstvu vítězství. Poslední utkání absolvuje Pavel Volkman proti loňskému mistru Německa Jürgenovi Lohningovi ve váhové kategorii mužů - 85 kg. I když už je rozhodnuto zápas je velmi tvrdý, ale korektní podle pravidel. Jürgen je velmi zdatný závodník, snaží se snížit bodový náskok našeho družstva a nechce Pavlovi dát bez boje ani jeden bod.

Náš závodník je poražen 2:9, ale to již na konečném výsledku nic nezmění.

Všem našim závodníkům gratulujeme, děkujeme za vzornou reprezentaci ČR na mezinárodním poli a přejeme hodně sil do dalších soutěží.