zpět

Kaligrafie

Praha - 4. září 2004

Praha, štítek na zelených dveřích v ulici Na Můstku sděluje, že zde jsou prostory Česko – Japonské společnosti. To by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se ovšem před těmito dveřmi nesešla skupinka lidiček z Budějovic, Hradce Králové, Chomutova, Mostu a Prahy, a to za účelem rozšířit své obzory o další umění, a to o umění kaligrafie. Velice záhy měli všichni zjistit, že kaligrafie, pro někoho klikyháky, není vůbec jednoduchá záležitost. V útulných prostorách je uvítal drobný japonský učitel Kazutaka Nakane (za rok a půl se naučil úžasně česky viz.Číslo 5 žije, vynálezce malých robotků). Na stolech již byly připraveny potřebné pomůcky - podložka, těžítko, štětec, tuš, hromada novin - brzo se zjistilo, že nedostatečná a "vanička" na tuš.

Po krátkém vzájemném představení začala samotná výuka. Kazu vysvětlil historii písma Japonského i Čínského, a to vzhledem k tomu že spolu úzce souvisí. Ukázal základní tahy a techniku jejich malby. Po "zvládnutí" teoretické stránky pokračovala výuka, stránkou praktickou. Učitel naplnil "vaničky" tuší, studenti uchopili štětce, noviny nastříhané na velikost A4 a začali tvořit. Netrvalo dlouho a vedle každého se navršila hromada prapodivných výtvorů. Tlusté čáry, slabé, se zobáčkem bez zobáčku, rovné nebo do zatáčky. Když podle předlohy, kterou Kazu namaloval na tabuli, a po třech hodinách usilovné snahy nabyli dojmu, že se jim snad přece jen konečně dílko podařilo, pyšně se chlubil ostatním. Kazu přistoupil k chlubílkovi a jeho práci mu zhodnotil. Prvá slova skutečně potvrdila dokonalost výtvoru, ale další již ne. Milým, přemilým způsobem k žáčkovy promlouval : "tudle čárku trošku výš, tudle trošku níž, tohle více k sobě, tohle více od sebe, no a tohle maličko zatočit a tohle maličko narovnat". Takže ve zkratce "vezmi si další čisté noviny, vždyť naděje umírá poslední". V přestávce si někteří nadšenci zašli koupit do malířských potřeb speciální štětečky, to aby mohli v tvorbě pokračovat i doma. Po přestávce se opět chopili malířského náčiní a myšlenky pokračovat v sebezdokonalování. Protože se to ne zcela dařilo, obrátili svou pozornost na učitele a zahrnuli ho požadavky na kaligrafické znázornění všeho možného. Nejdříve to začalo vlastními jmény, pak jmény milých, následovaly různé pocity (radost, láska a tak) pak přišli na řadu příbuzní a nakonec vše možné. Kazu maloval a maloval, znaky docházely a znovu se nacházely. Kde již nestačila paměť kaligrafa, tam vypomohla elektronická databáze (to by staří mistři koukali). Když už Kaze nemohl, honem všem rozdal speciální čistý, bílý list, aby si vytvořili něco jako disertační práci – kaligrafie na volné téma. Někomu se povedlo, někomu ne, ale radost měli všichni. Před odchodem ještě podnikli mini exkurzi celými prostorami společnosti, včetně bezvadné čajovny.

Praha, štítek na zelených dveřích v ulici Na Můstku sděluje, že zde jsou prostory Česko – Japonské společnosti . Přede dveřmi stoji skupinka lidiček - Martin Matouš, Daša Tesařová, Milada Wagnerová, Michaela Pavlíčková, Radek Maxa, Martin a Hanka, loučí se a rozjíždí do svých měst obohaceni o další umění.

Zase jeden bezvadný slunný den. I to je Allkampf-Jitsu.

Poděkování Miladě Wagnerové, která to má na svědomí a byla skvělou organizátorkou celého sezení.

Dáša Tesařová

 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek