zpět

Zkoušky na černé pásy Allkampf-Jitsu

Jettingen, SRN - 19. června 2004

V sobotu 19. 6. krátce před polednem dorazila do německého Jettingenu česká výprava vedená Pavlem Hirschem, vicepresidentem AKJ pro ČR. Jedenáct adeptů mistrovských zkoušek absolvovalo únavnou, téměř 5-ti hodinovou cestu do německého vnitrozemí, aby mohli reprezentovat Českou republiku na mezinárodních zkouškách a vydobýt si tak právo nosit černé pásy. Devět našich vyslanců se na zkoušky takového formátu chystalo poprvé, ale v našich řadách se našli i „ostřílení hoši“. Petr Gabriel z chomutovského AEKA Sport Clubu měl předvést techniky až na 2. Dan a Martin Hermann, vedoucí českobudějovické školy AKJ, přijel obhájit své kvality na úrovni 3. Danu. Po přivítání se zakladatelem stylu, velmistrem J. Beckem a vyřízení nezbytných administrativních formalit, došlo ještě k poslední teoretické instruktáži a pak už bylo na každém, jak se psychicky vyrovná s nepříjemným čekáním na hodinu „H“. Jedni se snažili relaxovat, jiní naopak protáhli ztuhlé tělo po dlouhé jízdě autem, další vtipkovali a někdo naopak ztichnul a ponořil se do sebe. Někteří se ponořili tak hluboko, že usnuli. Nervozita byla znát na každém, ale hodiny a hodiny cvičení v uplynulém roce utvrzovaly pochybující mysl, že všechno bude v pořádku, protože do přípravy bylo (vyvolává pochybnost) dáno všechno. Ale i přesto, ten brouk tam vzadu v hlavě hlodal

Ve dvě odpoledne už všem začal pomalu nabíhat adrenalin. Slavnostní nástup, představení zkoušejících (J. Beck 10. Dan, E. Sengota 8. Dan, F. Kosak 7. Dan), krátké přání úspěchu a hned po hlavě do společné rozcvičky. Po intenzivních deseti minutách rozhýbání nastala pro naše vyslance dlouhá pauza, neboť přednost ve zkouškách dostalo Taekwondo. Přibližně desítka cvičenců z Německa a Rakouska předváděla katy, složité kombinace kopů, sebeobranu a speciální přerážecí techniky. Několik adeptů na mistrovské stupně Taekwondo demonstrovalo sílu svých úderů na 4 cm silné smrkové desky a byla to věru skvělá motivační podívaná pro naše čekající borce. Krátce po čtvrté hodině jsme se konečně dočkali. Česká republika nastupuje na plochu jako jedna samostatná skupina. Dynamické a tvrdé provedení všech tří kombinací AKJ v rychlém sledu za sebou, nenechalo nikoho z přihlížejících na pochybách, že jsme přijeli připraveni jak technicky, tak fyzicky. Také katy AKJ sklidily zasloužený aplaus. Kupříkladu uširo-geri Petra Gabriela ve 3. katě bylo „vystřižené“ stejně dynamicky jako u kolegů z Taekwonda. Svými technikami v katách příjemně překvapili také Sláva Trms a Josef Svoboda. V razanci svých úderů předčili mnohé ostatní, přestože jsou již staršího „data výroby“ (čerstvých 50 let). Po vysilujícím opakování technik z předešlých technických stupňů následovala náplň zkoušek pro 1. Dan. V této části prodaly svou sehranost především dvojice ze stejného oddílu, jako například Honza Pařík s Pavlem Mrázem nebo Petr Červený a Patrik Poc. Ale i všichni ostatní přesvědčili, že není radno stavět se jim do cesty. U technik na vyšší mistrovské stupně excelovali Petr Gabriel s Martinem Hermannem. Dokonalý přehled nad protivníkem a zanšin (soustředění) předvedl Martin i unejnáročnějších obran a sklidil tak úspěch nejen u zkoušejících, ale i v hojné divácké obci. Po další části zkoušek – randori – by se jistě nikdo nedivil, kdyby nám začali říkat „čeští tygři“. Z časových důvodů se sice nedostalo na všechny druhy volného boje, ale dravostí, rychlostí reakce a jistým provedením obran se většina našich cvičenců vyrovnala německým kolegům s vyššími technickými stupni. Kvalitu celé skupiny podtrhlo závěrečné přerážení, kdy z 24 přerážených prken odolalo jen jedno!! jediné. V této disciplíně se i přes čerstvá a tím pádem mnohem pružnější prkna dařilo téměř všem našim zkoušeným. Bratrské duo Petr + Martin Hermannovi ukázali, že pokud je potřeba něco rozštípat, jsou kdykoliv k dispozici. A to se Martin musel poprat se 4 cm silnými deskami. Výborně si se svou trojkombinací vedl také Petr Gabriel, který „prošel“ všemi deskami během pár vteřin.

Po čtvrt na šest odpoledne už bylo jasné, že dobré jméno českých výprav zůstane zachováno. Na verdikt komisařů a oficiální posvěcení úspěchu však bylo nutné počkat, až dokončí zkoušku také skupinka asi deseti zbývajících „Allkampfistů“. Slavnostní nástup a vyhlášení výsledků proto proběhlo až v podvečerních hodinách. Slova chvály všem zúčastněným zazněla nejen z úst zakladatele Allkampf-Jitsu velmistra J. Becka, ale též ostatních komisařů a přihlížejících. Mezi nimi nechyběli ani známí instruktoři z mezinárodních seminářů W. Schlichting, H. Hintermayer, nebo president AKJ pro Rakousko S. Brechtl. Výkon čerstvých absolventů mistrovských zkoušek z různých koutů naší vlasti potvrdil nejen kvalitu českého AKJ, ale také dokázal, že se v té veliké Evropské Unii určitě neztratíme. A co říci závěrem? Inu, snad že fyzické rezervy některých zúčastněných potvrzují kupříkladu bujaré oslavy trvající až do časných ranních hodin, a že se teď už všichni můžeme soustředit jen a jen na přípravu na 4. ME AKJ v říjnu v Mnichově.

Pavel Hirsch, 3. Dan AKJ

Úspěšní absolventi letošních mistrovských zkoušek

Martin Hermann 3. Dan Allkampf-Jitsu
Petr Gabriel 2. Dan Allkampf-Jitsu
Petr Hermann 1. Dan Allkampf-Jitsu
Jan Pařík 1. Dan Allkampf-Jitsu
Petr Červený 1. Dan Allkampf-Jitsu
Patrik Poc 1. Dan Allkampf-Jitsu
Pavel Mráz 1. Dan Allkampf-Jitsu
Jiří Šifalda 1. Dan Allkampf-Jitsu
Sláva Trms 1. Dan Allkampf-Jitsu
Josef Svoboda 1. Dan Allkampf-Jitsu
Emil Maškovský 1. Dan Allkampf-Jitsu

Rozhovory s některými aktéry, otázky klade Pavel Hirsch

Martin Hermann, 3. Dan Allkampf-Jitsu

Jaké byly tvé bezprostřední dojmy po zkouškách?

Byl jsem rád, že už to mám za sebou, protože tam bylo docela „vydejcháno“. A hlavně už byl konec všemu čekání mezi nástupy na plac.

Co pro tebe znamená, že jsi stoupl v žebříčku technických stupňů na 2-3 místo v republice?

Především velký závazek, abych se dál udržoval jak technicky, tak fyzicky a předával Allkampf-Jitsu dál. A na letošním ME, které ukončuje mojí závodní kariéru, budu nucen díky udělenému technickému stupni podat ještě větší výkon, než obvykle.

A nejsilnější zážitek z celé akce?

Asi pohled na 4 cm silná prkna, která byla připravena ke zkouškám.

Petr Gabriel, 2. Dan Allkampf-Jitsu

Co tvé pocity po ukončení zkoušky?

Radost. Měl jsem dobrýho sparinga, dobře se mi cvičilo a atmosféra byla fajn.

Co pro tebe znamená udělení 2. Danu?

Posunul jsem se do jinačí série a je to pro mě mnohem větší zodpovědnost.

Jaký byl tvůj nejsilnější zážitek nebo co tě překvapilo?

Pozitivní bylo, že v závěru zkoušek byla vynechána z časových důvodů část náplně. Protože na konci jsme už byli docela vysílení.

Sláva Trms 1. Dan Allkampf-Jitsu

Jaká byla tvá první myšlenka když to všechno skončilo?

Hřejivý pocit. Hlavně když ti Němci zjistili, kolik mi vlastně je a přitom mi každou techniku nebo katu odkejvali, že je to v pořádku. Byl jsem se sebou spokojený nejen já, ale i komisaři a tak jsem byl nadšený. A vůbec pozitivní reakce od publika na výkon můj i mého sparinga Pepy Svobody.

Co pro tebe znamená změna barvy pásku na černou?

Že nebudu končit, ale naopak pojedu dál. I když už to vzhledem k věku nebude tak intenzivní, chci pokračovat a zdokonalovat se.

Měl jsi nějaký nepříjemný zážitek, nebo tě něco zaskočilo?

Myslel jsem, že neudejchám, když jsme skončili v rychlém sledu všechny kombinace a hned jsme nastupovali na techniky.

Hodnocení výsledků zkoušek presidentem AKJ pro ČR Ing. M. Matoušem

Protože byla většina adeptů mistrovských zkoušek v tomto termínu z Chomutova, máš asi nejlepší představu o jejich dlouhodobé přípravě. Měli tví cvičenci nějaké rezervy, nebo byla příprava tak důsledná, že už nebylo co vylepšovat?

Dalo by se říci, že naše příprava byla zakončená už v lednu a všichni znali vše, co bylo potřeba ke zkouškám. Od té doby jsme jen prohlubovali znalosti principů technik a jejich zautomatizování. V závěru jsme se věnovali především boji proti jednomu a více útočníkům.

Znamená to, že naše 100% úspěšnost na zkouškách pro tebe nebyla překvapením?

Nebyla (řečeno s úsměvem). Byl jsem přesvědčen, že všichni uspějí.

V čem se bude v budoucnu odlišovat náplň tréninků pro nové nositele černých pásů ve tvé škole?

Konečně můžeme začít „mistrovský“ trénink, na který se už několik let těším. Přitvrdí se dodržování dojo etikety, začneme trénovat volné boje s plným kontaktem a také se začneme detailněji zabývat základními principy boje (neulpívání na protivníkovi, zanšin-soustředění, diai-vstřícné techniky, útoky na citlivá místa lidského těla atd.)

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek