Mezinárodní turnaj v Allkampf-jitsu - Fighting

Burgau - 24. července 2004

Jihočeši vybojovali 6 medailí
(Martin Hermann 3. Dan v AKJ)

Již po třetí se sjeli v sobotu 24.7.04 do bavorského Burgau vyznavači bojového umění Allkampf-Jitsu, aby zde změřili síly v disciplíně Fighting – sportovní zápas v praktické sebeobraně. Na dvou zápasištích bojovali v jednotlivých váhových a věkových kategoriích junioři i senioři. Pravidla zápasu jsou velice přísná a samotný boj trvá u juniorů tři a u dospělých čtyři minuty, s minutovou přestávkou uprostřed zápasu pro obě kategorie.

Celý sportovní souboj má tři fáze, kterými musel každý závodník projít V první fázi spolu závodníci bojovali podobně jako v karate. Používali údery a kopy až do zachycení soupeře. Pokračovali druhou fází, kde již nesměli používat úderové a kopové techniky, ale mohli provést podmet či přehoz jako v Judu. Následovala třetí fáze, a to soupeře na zemi znehybnit na dobu dvaceti sekund. Využívali tedy veliké škály technik sebeobranného systému Allkampf-Jitsu. Je zakázán jakýkoliv kontakt obličeje a hrdla. Rozhodčí rozdávali trestné body i za sebemenší přestupky proti pravidlům zápasu. Soutěžící měli chrániče rukou, nártů, zubů, suspenzory, u žen a dívek chrániče prsou. I zde byli rozhodčí nekompromisní a nenechali žádného závodníka bojovat bez těchto pomůcek. Českou republiku zde reprezentovaly pouze školy TJ karate Nové Hrady a SKP České Budějovice. Z důvodu termínu, který němečtí organizátoři zařadili doprostřed prázdnin a dovolených, nebylo možno zajistit větší účast našich soutěžících, a to především z řad juniorů, kteří pochopitelně dali přednost jiným prázdninovým radovánkám. Také němečtí pořadatelé měli podobné problémy. I přes nešťastně zvolené datum soutěže se nakonec střetlo ve sloučených kategoriích na 40 závodníků a zápasy byly ještě zajímavější než v loňském roce.

Ve sloučené kategorii žáků 12 – 15 let do 50 kg vybojoval po tvrdých soubojích, kdy zápasil s o 10 kg těžšími soupeři, 2. místo Martin Hermann ml.. V juniorské kategorii 15-18 let nad 60 kg získal 3.místo Martin Ferenčík. Dobře si vedla také Magda Pelechová v kategorii juniorek 15-18 let, kde obsadila 2. místo. Mezi ženami vybojovala 3. místo Jitka Trpělková. V mužské kategorii do 69 kg, silně obsazené zkušenými závodníky, získal 3. místo Igor Schaffelhofer, všichni z oddílu TJ karate Nové Hrady. V téže kategorii (muži do 69 kg) obsadil čtvrtou pozici Petr Hnilička z SKP České Budějovice. V soutěži družstev vybojoval tým ve složení M.Hermann ml., M.Ferenčík, M.Pelechová, J.Trpělková a I.Schaffelhofer 2. místo.

V současné době se již naši závodníci připravují na nadcházející ME v Allkampf-Jitsu, které se bude konat 30.října v Mnichově.