zpět

Mezinárodní seminář Shotokan karate

Strakonice - 30. října 2004

Mezinárodní seminář Shotokan karate vedl Kancho Hirokazu Kanazawa, 10.Dan

Všichni příznivci bojových umění a karate zvlášť měli možnost účastnit se výjimečné akce, kterou byl seminář žijící legendy světového Shotokan karate velmistra Hirokazu Kanazawy a prezidenta světové organizace karate S.K.I.F.(Shotokan karate international federation.)

Kancho Hirokazu Kanazawa je jediným žijícím instruktorem Shotokan karate, kterému byl císařskou akademií pro bojová umění udělen stupeň 10.Dan (Kancho – velmistr stylu). Pan Kanazawa se narodil v roce 1931 v prefektuře Iwate a od roku 1956 vyučoval karate ve více jak 50 zemích celého světa. Již v roce 1957 zvítězil na Mistrovství Japonska v kumite a o rok později triumfoval na téže prestižní soutěži v disciplínách kumite i kata. V roce 1961 založil svaz karate na Hawajských ostrovech v USA. V letech 1966 a 1967 působil jako hlavní instruktor a zakladatel svazů karate v Anglii a SRN. V roce 1968 připravoval Evropský tým ve funkci Generálního managera karate na MS v Mexiku.

Tato výjimečná akce, kdy velmistr Kanazawa zavítal do ČR se uskutečnila díky několikaletému vyjednávání pana Romana Kohoutka ze strakonické školy bojových umění Bushido , na jehož pozvání pan Kanazawa jižní Čechy navštívil.

Dvoudenního výukového semináře se účastnilo více jak 300 příznivců karate. Mezi účastníky samozřejmě nemohli chybět i někteří čelní představitelé domácích svazů karate a významných klubů nejen z Jihočeského kraje. Také kromě domácího Bushido, byly na tomto významném semináři zastoupeny další školy AKJ Budo škola K.K. Písek, SKP Č.Budějovice a TJ karate N.Hrady. Na semináři trénoval také pan Karel Kolerus (4. Dan karate) z Budo školy K.K.Písek, který připravil dva tréninkové bloky pro cvičence nižších žákovských technických stupňů. Přítomni byli i zástupci zahraničních organizací,zejména ze sousedního Rakouska a Německa. Všichni účastníci i široká divácká veřejnost, která se ve strakonické sportovní hale sešla se měla po celou dobu výuky skutečně co učit. 73 letý velmistr Kanazawa s lehkostí vysvětloval a také předcvičoval různé formy provádění cviků Shotokan karate, což není v takto pokročilém věku obvyklé. Přesto, že jazyková bariéra byla prolomena perfektním překladem(Michal Kříž, instruktor školy Bushido Strakonice), velmistr Kanazawa svými pro všechny  srozumitelnými gesty, dal jasně najevo co a jak mají všichni cvičit. Dá se bez nadsázky říct, že tento velký člověk má nekonečnou trpělivost, jak při opravování chyb v technikách u jednotlivých cvičenců, tak i při nekonečném fotografování a podpisování knih a průkazů  všech účastníků semináře.

S Kancho Kanazawou měli možnost trávit čas ne jen na semináři , ale po celou dobu jeho pobytu v ČR , někteří instruktoři školy BUSHIDO Strakonice a dle jejich slov to pro ně byla velká čest a obrovský zdroj inspirace pro cestu Karate –do , ale i cestu samotným životem. Kancho Kanazawa je velmi moudrý muž a po celou dobu svého pobytu ochotně zodpovídal jak otázky ohledně výcviku karate , tak i otázky týkající se historie , ale i filosofie.

Jednu zásadní informaci je potřeba zveřejnit , a to je informace ,že dle některých literárních pramenů netrénoval karate přímo s  Gichin Funakoshim .Dle jeho vlastních slov se tato informace nezakládá na pravdě , neboť byl jeho přímým žákem 5 let společně s dalšími významnými mistry ( M. Nakayama, H. Nishiama….) a úspěšně absolvoval u něj zkoušky do  2. Dan. Velice zajímavé bylo slyšet z úst přímého účastníka a zároveň i vítěze prvního mistrovství v karate v roce 1957 podrobnosti a detaily o jeho průběhu .Svůj typický podpis ( psaný japonsky a anglicky, propojen obrázkem hory Fuji) někdy doplňoval kaligraficky psanými moudrostmi , které dost často vystihovaly povahu toho , komu byly určeny. A na závěr jedno moudro pro všechny ( a jako vše co mistr řekl neplatí pouze v karate). I když je cesta krátká je třeba dělat jednotlivé kroky , abychom došli na její konec a dosáhli tak cíle.

Vydařená akce

Za zorganizování této velice zdařilé a mimořádné sportovní akce na závěr semináře sklidili její organizátoři (Roman Kohoutek, Petr Petřík, Michal Kovář ,Michal Kříž a další) dlouho trvající potlesk od všech účastníků semináře.


Fotogalerie

Trénink technik
na mistrovské stupně 1. Dan a výše


Společné foto
více jak 300 účastníků semináře
s Velmistrem H.Kanazawou


z leva: Tomáš Balík, Martin Hermann,
Kancho Hirokazu Kanazawa,
Pavel Strnad, Martin Bartoš


 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek