zpět

Historie CAPOEIRA

V knize Lexikon bojových sportů od AIKIDA K ZENU je v úvodu nenápadná větička
...věnováno žlutému pásku toužícímu po vědění.

Je mnoho a mnoho bojových umění, o kterých toho víme málo nebo zcela nic. Mnohé staré bojové techniky upadly během času v zapomnění, jiné (jako bojová umění samurajů) se po staletí pěstovaly dále. Některá bojová umění byla exportována z někdejší oblasti svého vzniku do jiných zemí nebo se dokonce rozšířila po celém světě. Japonská, korejská nebo čínská bojová a pohybová umění dosáhla časem velké popularity např. v Evropě.

Dlouhou historií bojových sportů se může, ale také pochlubit např. Egypt. Kde se již před více než 4000 lety pěstovala řady bojových umění. V Africe byly nalezeny prehistorické jeskynní kresby, na kterých jsou znázorněni zápasníci nebo boxeři. Dokonce i v bibli se hovoří, že po odchodu z Egypta provozovali Izraelité (asi od roku 1500 př. Kr.) obranná umění.

My se přesuneme do jižní Ameriky přesněni do severovýchodní Brazílie, kde se před staletími vyvinulo dnešní bojové umění „Capoeira“, a to nejdříve v příbytcích otroků a později v oblastech, kde se uprchnuvší otroci schovávali.

Co je to „Capoeira“ vyjádřil jednoduše Mestre Pastinha. „Capoeira je capoeira … je capoeira … je capoeira“. Samotné slovo „Capoeira“ je záhadou, protože nikdo přesně neví, co mělo původně označovat. Při pátrání po původu jedna z nejvěrohodnějších teorií ji připisuje výrazu indiánského dialektu Tupi-Guarani pro „vysokou trávu“ (překlad capoeira do češtiny prý znamená „rváč“). Ale kdo ví. Kořeny tohoto bojového umění pravděpodobně sahají k tradičním válečným tancům a rituálům, které si otroci přivezli ze své původní oblasti. V přítomnosti dozorců zpívali v rodném jazyce písně, tleskali a tančili. Když byli sami nacvičovali capoeiru.

Jelikož otroci nevlastnili zbraně a byli většinou spoutáni na rukou, patří tu techniky nohou (kopy) k nejhojněji používaným technikám (jsou i opačné názory, a to že byli svázáni  na nohou a ruce měli volné aby mohli pracovat?). Ať je to tak či naopak základem je práce nohou. Proto jsou kola, otáčivé pohyby, „nůžky“, páky na nohou a „zametání nohou“ obzvlášť oblíbené. Při capoeiře bývají nasazována i kolena, lokty a hlava. Rukou se používá především k obraně proti technikám nohou (otevřenou rukou) a k odražení od země.

K historii capoeiry patří i vzpoura otroků, která nedopadla dobře. Jejím hrdinou byl otrok Zumbi, jeden z králů Quilomba dos Palmers. Platil za neporazitelného mistra capoeiry, byl opředen legendami a o život přišel až po zániku státu otroků – možná je to jen folklór.

Rok 1707: totální zákaz capoeiry, praktikovala se i dále tajně

Rok 1808: neuvěřitelně brutální represe k absolutnímu vyhubení capoeiry

Rok 1825: trestné je i pouhé postávání na roku ulice nebo pískání či vyluzování zvuku

Rok 1888: zrušeno otrokářství, capoeira žije dále. Pak byla na nějakou dobu zakázána neboť se stala opět podezřelou a od roku 1937 mohla být opět provozována legálně

Rok 1972: Brazílie konečně povýšila capoeiru na národní bojové umění a stanovila pro ní jednotlivá pravidla

Velice stručný slovník capoeiry:
Academia – škola; Bamba – mistr; Aluno – student; Chula – speciální úvodní píseň; Cardao – pás na rozlišení technické vyspělosti; Ataque – útočný pohyb; – hvězda; Bencao – kop vpřed; Corinha – podřep; Contragolpe – protiútok, převzetí iniciativy; Defesa – obrana; Esquiva – úhyb; Floreios – akrobatický prvek; Golpe – úder, kop; Meia-lua de compasso – kop s otočkou; Piao – otočení na hlavě; Queda – pád; Rasteira – podmět; Recuo – úhybný pohyb, zpravidla přes jednu ruku

V závěru musím říct, že teorií o vzniku, původu a historické cestě capoeiry je velké množství.

Poz. redakce : „Quuilombo dos Palmers“ – stát otroků. Téměř 40 000 otroků v době invaze Holanďanů v Pernambuku uprchlo do vnitrozemí, kde založilo svůj stát. Udrželi se tam až do roku 1697, poté podlehli svým kolonizátorům.

Daša Tesařová

 

Tiger Cup Chomutov (3.kolo)
Fighting
LowKick
Ne Waza
Duo System
Kata
Chomutov

Tiger Cup Chomutov (3.kolo):br:Fighting, LowKick, Ne Waza, Duo System, Kata

termín: 19.10.2019

propozicereverspravidlaplakát

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Tiger Cup Chomutov

• vložen revers

více ... Kalendář, 14.10.2019

Tiger Cup Chomutov

• zprovozněna on-line registrace jednotlivců, registrace týmu (duo system) a registrace kouče

více ... Kalendář, 5.10.2019

Tiger Cup Chomutov

• vloženy propozice a odkaz na pravidla

více ... Kalendář, 2.10.2019

Kalendář akcí

• aktualizace kalendáře - změna termínu Tiger Cupu

více ... Kalendář, 2.9.2019

Tiger Cup Chomutov

• vložen plakát

více ... Kalendář, 2.9.2019

23. mistrovství ČR v AKJ, Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 19.5.2019

Národní přebor pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Kalendář, 8.4.2019

Kalendář akcí

• provedena aktualizace a doplnění kalendáře pro rok 2019

více ... Kalendář, 17.2.2019

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek