zpět

Ženy v boji

Od historie po současnost - Jana z Arku - Svatá čarodějnice

Psal se rok 1337, když začala Stoletá válka mezi Anglií a Francií. AnglieFrancii poráží a s menšími přestávkami pokračuje válka až do roku 1429 ( a stále trvá).

Počátek jara 1429 tráví Dauphin (francouzský následník trůnu) Karel na svém hradě Chinon, jednom z mála, které mu ještě zbyly. Sem za ním také přijela sedmnáctiletá dívka – Panna orleánská – Jana z Arku.

Jana se narodila ve východní francii ve vesnici Domrény roku 1412.

V dětství Janu velmi ovlivnil její strýc kněz, který u ní podporoval zbožnost, vlastenectví a odpor k Angličanům. Během svého mladého a silně zbožného života začala slyšet hlasy svatých - Michala, Markéty a Kateřiny, ty jí přikazovaly: „Je třeba vyhnat Angličany z Francie!“ Jana se rozhodla jet za Dauphinem do Orleansu, aby jej přesvědčila, že ona mu získá Francii zpátky. Její odhodlání a přesvědčení, že ona zachrání Francii bylo obrovské. Musela si však nejdříve získat důvěru Karla a jeho dvora.

Jana se proto podrobila hrůznému útrpnému právu*. Měsíc byla vyslýchána v Poitiers. Kde po měsíci utrpení dospěli vykonavači k závěru, že Jana je pravověrná křesťanka a že jí musí být dána možnost bojovat za věc francouzského Dauphina. Přestože získala důvěru Karla, nelehké bylo pořízení s Dauphinovými vojevůdci, pro které bylo těžké přijímat rozkazy od neurozené venkovské dívky. Její kouzlo a fanatické přesvědčení, že právě ona vyžene Angličany ze země, dokázaly nemožné. Vlasteneckému nadšení neodolali ani vojáci ani prostý lid.

A úspěch se dostavil. Angličané byli po dlouhých bojích zahnáni a Orleans osvobozen. Jana z Arku vjela slavnostně do osvobozeného města a tím začala její vítězná cesta Francií. Jejím prvním cílem se stala Remeš, korunovační město francouzských králů.

Vliv Panny orleánské způsobil, že se jedno město za druhým poddávalo svému legitimnímu panovníkovi. Kdy 17. července 1429 byl Dauphin korunován v Remeši na krále Francie Karla VII. Během korunovace držela Jana z Arku v rukou prapor královské Francie.

Jejím snem vždy bylo vyhnat Angličany z celé Francie, rozhodla se tedy táhnout na Paříž, centrum anglického a burgundského odporu. Mezitím ale proti ní pracují množící se intriky. Tažení na Paříž, které se konalo v září bylo neúspěšné a Jana v něm navíc utrpěla zranění ramene. Přesto Francouzi dosáhli několika významných vítězství na severu Francie a probili se do Compiegne obklíčeného nepřáteli.

23. května 1430, při jednom výpadu z města, byl její oddíl obklíčen a Jana byla zajata Burgundskými. Král Karel VII za kterého bojovala, ji ale odmítl vykoupit. Jana byla prodána Angličanům. Angličané potřebovali Janu postavit před inkviziční soud a odsoudit ji pro kacířství, v čemž jim pomohl biskup Piere Cauchon z Beauvais.

„Svatý“ tribunál zasedal na Bouvrayském hradě, v jehož sklepení hlídala Janu anglická stráž. Tribunál měl šest plenárních zasedání a devětkrát vyslýchali Janu v její kobce. Inkvizitoři ji obviňovali ze všech smrtelných hříchů. Křičeli na ni, vyhrožovali jí pozemskými i nebeskými tresty, zastrašovali mučícími nástroji, žádali, aby se přiznala. Jana odrážela provokační otázky inkvizitorů tak dovedně, že to vzbuzovalo jejich údiv. Nakonec se však Cauchnovi a jeho společníkům podařilo zmást ji důmyslnými otázkami a získat tak materiál pro rozsudek.

Dne 23. května 1431, rok po svém zajetí, byla Jana předvedena před tribunál a byla jí přečtena obžaloba, kterou kategoricky odmítla uznat. Tribunál se usnesl vyobcovat ji z církve a upálit. Jana z Arku byla upálena 30. května 1431 na starém tržišti v Rouenu, kam byla přivezena na potupné káře v doprovodu anglické stáže. Hranice byla náležitě připravena a byla úděsná svou výškou. To nemělo obřadu dodat pouze slavnostní ráz, ale mělo svůj účel: kat mohl dosáhnout jen zdola na hranici umístěnou ve velké výšce a zapálit ji, to znamená, že nemohl sám akt ani uspíšit, ani usmrtit odsouzenou a zbavit ji tak ohnivých muk, jak to obvykle dělal. Jana z Arku byla upálena za živa. Nebylo jí ještě ani 19 let. Byla odsouzena pro čarodějnictví a kacířství, ale ve skutečnosti to bylo zúčtování s vlastenkou, která pozvedla lid na obranu Francie proti Angličanům. Tělo Panny orleánské shořelo, ale podle svědků, zůstalo její nevinné srdce plameny nedotčeno.

Po mnoha staletích ji v roce 1909 papež Pius X. prohlásil za blahořečenou a konečně v roce 1920 ji Benedikt XV. prohlásil za svatou. Mezi tisíci oběťmi inkvizice je Jana z Arku zatím jediná, jíž se po smrti dostalo takového vyznamenání

Útrpné právo: k mučení se používaly hrůzné nástroje (palečnice, šrouby na palce, železná spínadla, žebříky s kladkami, závaží na nohy, oheň, smolnice, kleště, cejchy…). Obžalovanému byly vloženy palce u rukou a nohou do palečnic. Utahováním šroubu docházelo k polámání nebo rozmačkání palců. Nevyznal-li se obžalovaný ze své viny, byl položen na lavici, na níž mu, pomocí kladek, byly ruce a nohy natahovány "až klouby praskaly". Někdy mu dali na lýtka tzv. "španělské boty", t.j. plechy se šrouby, jimiž se lýtka stiskla a úplně rozmačkala. Nestačil-li ani tento stupeň mučení, byl mučený pálen ohněm, smolnicí nebo hořícími pochodněmi na těle. Aby mučený nemohl při trápení příliš křičet, dávali mu do úst "píšťalu" nebo "hrušku", opatřenou malým otvorem, který mu dovoloval pouze dýchat. Někdy položili obžalovaného na zem a dřeli ho po hřbetě tzv. "špikovaným zajícem", tedy, dřevěnými kladkami s ostrými zuby, které rozedraly celé tělo. Trestali smrtí - upálením, čtvrcením a lámání kolem, vlečením na popraviště, trháním řemenů, štípáním žhavými kleštěmi, vyříznutím jazyka, prorážením kůlem, useknutím ruky a vystavením hlavy na šibenici.

 

Seminář pro trenéry a Dan
Vrbno (Strakonice)

termín: 31.8. a 1.9.2019

propozicepropozice ke střelnici

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Seminář pro trenéry a Dan, Vrbno (Strakonice)

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice

více ... Kalendář, 25.8.2019

23. mistrovství ČR v AKJ, Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 19.5.2019

Národní přebor pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Kalendář, 8.4.2019

Kalendář akcí

• provedena aktualizace a doplnění kalendáře pro rok 2019

více ... Kalendář, 17.2.2019

Kalendář akcí 2019

• vložen návrh akcí na rok 2019

více ... Kalendář, 8.1.2019

5.Krajský přebor v AKJ Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 2.12.2018

17.MČR Fighting AKJ, Plzeň

• vloženy výsledky jednotlivců a škol

více ... Zpravodaj, 4.11.2018

Tiger Cup, Chomutov

• vložení výsledky

více ... Zpravodaj, 7.10.2018

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek