zpět

Každá doba si žádá své

Je zajímavé si udělat exkurzi do poloviny minulého století a podívat se, jak v té době řešili sebeobranu. Útoky, situace a tehdejší oblečení byly jiné než dnes, takže vyžadovali jiný přístup a hlavně mluva je již rozdílná. V žádném případě nejde o neúčinné techniky, pouze vyjadřování té doby je jiné než dnes.

Výňatek z kapitoly Jak se brání žena

• Drzejší pán vezme hned dámu kolem krku. Aby se ho dáma zbavila, počíná si takto (v případě, že ji objal pravou rukou). Přidrží pravou rukou zezadu pevně protivníkův loket a úderem levé ruky zlomí mu zápěstí.

• Někteří páni - jsou to výhradně starší, omšelí veteráni, jinak neškodní, mají ve zvyku, když vidí hezké děvče, štípnouti je do tváře. Proti tomu jest nejlépe nasaditi na ruku, která sahá po tváři, japonský klíč.

• Jde-li o vilného násilníka, který trhnutím za vlasy chce svou oběť povaliti na zem a tam ji přiměti, aby mu byla po vůli, brání se žena takto. Přidrží oběma rukama soupeřovu ruku na hlavě, aby ji nemohl trhnouti a tím ji vytrhati vlasy, nato zakročí jednou nohou a mocným předklonem hlavou až k zemi zlomí soupeřovi ruku v zápěstí.

• Chce-li některý drzý pán políbiti dámu, ochraňuje se tato následujícím způsobem. Nejúčinnější obranou jest vražení prstů do očí útočníka a současně podražení pravou nohou zezadu.

• Chytne-li protivník dámu přes ruce a chce ji políbiti, brání se tímto způsobem: zakloní se, jak jen může, aby na ni protivník ústy nedosáhl a nyní, když se tento naklání za ní v luzné předtuše netušených slastí, přitáhne dáma svou hlavu na prsa a čelem udeří soupeře do nosu, takže mu přejde chuť na vytoužený polibek.

• Osamělá dáma sedí na lavičce a tu k ní přisedne mladý elegán v klobouku. Po chvilce banálního rozhovoru ji počne obtěžovati. Následujícím chvatem dá mu napadená pocítiti, že s ní nejsou žádné žerty. Uchopí okraj klobouku horkokrevného dona Juana palci nahoře a to tak, aby jedna ruka byla vzadu a druhá nad obličejem. nato ohýbáním zápěstí ruky nad obličejem tlačí kotníky na soupeřovu nosní chrupavku, čímž mu působí nesnesitelnou bolest.

• Dáma řídí auto a najednou na cestě uprostřed silnice leží natažen muž. Přejeti ho nesmí, zastaví proto vůz a jde k němu, aby zjistila co mu je. Právě na tento milosrdný skutek čeká onen muž a jakmile by se dáma k němu shýbla, udeřil by ji, zneškodnil a zmocnil se vozu. Aby tomuto dáma předešla, musí k němu opatrně. Obkročí nohama jeho tělo, přistoupí k němu odzadu od nohou, uchopí muže za vlasy, zvedne jeho hlavu do výše a pustí ji zpět. je-li muž opravdu v bezvědomí, pustí hlavu bezvládně na zem a udeří se do nosu. jelikož je v bezvědomí, neublíží mu tím. Zato pozná, že potřebuje opravdu pomoci. Pustí-li však hlavu a on ji pomalu položí, aby si nenatloukl, sezná z toho, že je při dobrém vědomí a má něco za lubem. Uchopí rychle jeho levou nohu, ohne ji do ohbí jeho pravé nohy v podkolení a zakleknutím vedle soupeře a tlakem své pravé ruky na špičku pravé nohy láme ji soupeři přes jeho levou nohu. Tím mu způsobí bolest a on se musí vzdáti.

Výňatek z knihy Jiu Jitsu,
J. Drobeček, 1946

 

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Reg.seminář, Č.Budějovice

• vloženy propozice
• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 4.12.2018

5.Krajský přebor v AKJ Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 2.12.2018

17.MČR Fighting AKJ, Plzeň

• vloženy výsledky jednotlivců a škol

více ... Zpravodaj, 4.11.2018

Tiger Cup, Chomutov

• vložení výsledky

více ... Zpravodaj, 7.10.2018

22. mistrovství ČR v AKJ, Strakonice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 16.5.2018

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 9.4.2018

Samurai Cup, Chodov

• vloženy výsledky

více ... Fighting, 22.3.2018

Sekce Trenérská škola

• aktualizace obsahu stránky trenérská škola

11.2.2018

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

email: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek