zpět

Příběhy Mijamoto Musašiho

Mijamoto Musaši a Kodžiro

Tento snad nejznámější Musašiho souboj se odehrál v roce Keičó (1612). V té době byl Musaši v provincii Bizen v místě zvaném Ogura. Jeho protivník byl Sasaki Kodžiro, mladý muž, jenž vytvořil šermířskou techniku známou jako Cubame gaeši. Tato technika byla údajně inspirována pohybem vlaštovčího ocasu v letu. Sasaki Kodžiro byl poddaným pána provincie, Hosokawy Tadaokiho. Musaši žádal Tadaokiho o povolení k souboji s Kodžirem prostřednictvím úřadu jednoho z Hosokowových poplatníků Satoa Okinagy, který byl žákem Musašiho otce. Povolení mu bylo uděleno, souboj se měl konat v osm hodin ráno. Místo souboje bylo stanoveno na ostrově asi pět mil od Ogury. Noc před soubojem opustil Musaši svůj podnájem a přestěhoval se do domu jistého Kobajšiho. To vzbudilo pomluvy o tom, že se Musaši zalekl Kodžirovi techniky a utekl, aby si zachránil život. Příštího dne by se Musaši neprobral včas, ale díky úředníkům, kteří na souboj měli dohlížet, pro něj poslali. Musaši vstal, napil se vody, kterou mu přinesli na mytí a šel přímo na pobřeží. Musaši si vázal papírovým motouzem rukávy svého oděvu za zády a vyrobil si dřevěný meč z náhradního vesla. Když tak učinil lehl si a odpočíval. Když úředníci viděli jak se blíží člun s Musašim, divili se nad jeho neupraveným zevnějškem. Když člun dorazil ke břehu vyskoči Musaši ze člunu a běžel ke svému protivníkovi s divokým mácháním dřevěným mečem kolem sebe. Kodžiro tasil svůj dlouhý meč a odhodil saju (pochvu) meče. Jeho meč měl jemnou čepel kováře Nagamacua z provincie Bizen. "Už ji nebudeš více potřebovat", vykřikl Musaši za svého běhu, při kterém držel svou zbraň u svého boku. Kodžiro byl vyprovokován k prvnímu seku. Musaši odrazil jeho čepel vzhůru a zasáhl Kodžorovu hlavu. Když Kodžoro padal, jeho meč odseknul ručník, který měl Musaši ovázaný kolem hlavy a přesekl ještě lem jeho hakamy. Musaši zkontroloval Kodžirův stav, poklonil se překvapeným úředníkům. Vydal se ke člunu a odrazil od břehu. Podle jiné verze poté co Musaši Kodžiroa zabil, odhodil dřevěné veslo, ze kterého si udělal dřevěný meč, skočil po Kodžorových mečích a se silným křikem s nimi divoce mával nad svou hlavou.

Mijamoto Musaši a čtyři mouchy

V jedné japonské hospůdce večeřel osamělý samuraj. Vypadal velmi klidně a mouchy, které mu bzučely kolem hlavy ho zřejmě vůbec nerušily. Najednou do místnosti vstoupili tři roninové (samurajové bez pána). Všimli si nádherných mečů, které měl u sebe osamělý samuraj u svého pasu. Podle ošuntělého oděvu bylo zřejmé, že ani on nepatří k nějakému klanu. Rozhodli se tedy, že získají jeho meče, které představovali úplné jmění. Zároveň usoudili, že tento samuraj není pro ně vhodná společnost. Usedli tedy k vedlejšímu stolu a vyměňovali si navzájem urážlivé poznámky o svém sousedovi a doufali, že vyprovokují souboj. Samuraj se však tvářil jako kdyby je neslyšel a to i přesto, že poznámky byly čím dál tím víc urážlivé. Najednou samuraj zvedl hůlky, kterými večeřel. Čtyřikrát s nimi mávnul do vzduchu a zabil čtyři mouchy. Zatímco pomalu kladl jídelní hůlky na stůl roninové kvapem opouštěli hospodu. Byli by se jinak utkali se samotným Mijamoto Musašim a dost možná by přišli o život.

Mijamoto Musaši a Jubei Jagjú

Na svých cestách se Musaši objevil v hradebním městě v oblasti Čugoku. Již z dálky viděl přicházet jiného samuraje. Po chvíli pozorovaní jeho pohybů při chůzi a jeho držení těla poznal, že se jedná o Jubeje Jagjúa, známého šermíře té doby v Japonsku a zakladatele školy Jagjú. Jagjú také pozoroval pohyby muže přicházejícího k němu a řekl si, že to musí být Mijamoto Musaši. Oba se v chůzi minuli a předstírali, že jeden neví, kdo je ten druhý. Když udělali od sebe pár kroků, zastavili se otočili se a šli k sobě. Jejich oči se střetli a jagjú řekl: "Nejste vy Mijamoto Musaši?" Na to Musaši odvětil: "Ano, jsem. A nejste vy Jubei Jagjú?" Oba muži k sobě přistoupili a vyměnili si zdvořilé pozdravy. Potom šli spolu do čajovny, kde u šálku čaje spolu dlouze hovořili. Po chvilce se obrátili k desce hry Go a začali spolu hrát. Jejich metody byly různé, ale hra byla přibližně vyrovnaná. Každý když opatrně prozkoumal síly toho druhého ve hře, byl schopen podle ducha hry zjistit ostatní stránky toho druhého. Mijamoto Musaši shledal hru bez vtipu a Jubei jagjú s ním v duchu souhlasil. Vstali ze svých míst, opustili čajovnu a po jednoduché pokloně pokračovali každý svou cestou. Oba dva v duši došli k názoru, že vzájemný souboj by byl bez jakékoliv vyhlídky na vítězství, je dost možné, že by zemřeli oba. Když se setkají dva velcí bojovníci, kteří dosáhli vnitřní pravdy, nemají potřebu zbytečně plýtvat slovy.

Mijamoto Musaši a mladý samuraj

Jednoho dne se sešlo na břehu jezera několik samurajů, kteří se chtěli přepravit na druhý břeh. Jeden z mladých bojovníků se začal před ostatními chvástat. Prohlašoval, že jeho způsob boje s mečem je nejlepší a on díky tomu dokáže porazit každého, kdo se mu postaví. Chlubil se svými meči, které byly údajně nejlepší, nejvíce zdobené a nejdražší. Tvrdil o sobě, že se učil u těch nejlepších učitelů šermu. "Každého z vás, jak jste tady, snadno a rychle porazím!" Když to trvalo již velmi dlouho, řekl jeden starý samuraj, že naopak jeho škola je ta nejlepší, a že se tedy mýlí. Mladík ihned vyzval starce na souboj. Ten po dlouhém váhání souhlasil s tím, že se utkají na ostrůvku uprostřed jezera. Když přistávali, mladík byl velmi netrpělivý, rychle vyskočil a utíkal na břeh, aby zaujal co nejlepší výchozí pozici pro souboj s taseným mečem. starý muž se usmál, prudce odstrčil loďku od břehu a rychle se vzdaloval od břehu. Mladík zůstal celý zkoprnělý stát sám na pustém ostrůvku, daleko od břehu. Navíc neuměl vůbec plavat. Nejprve vyhrožoval, potom žádal a nakonec pokorně prosil o slitování. Stařec se opět usmál a hlasitě na mladíka volal: "To je umění jak vyhrát bez boje. To je zase moje škola!" Ten stařec nebyl nikdo jiný než Mijamoto Musaši.

 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek