zpět

Zkoušky na mistrovské technické stupně AKJ

Martin Matouš – 5. Dan AKJ
Patrik Poc – 2. Dan AKJ

Dne 8. 12. 2007 se v domácím dojo zakladatele Allkampf-jitsu mistra Jakoba Becka v německém Jettingenu konaly zkoušky na černé pásy, kterých se účastnilo celkem 20 uchazečů o 1., 2., 3. a 5. Dan Allkampf-jitsu.

Česká výprava tentokrát sice neupoutávala pozornost svým počtem, ale již tradičně na sebe upozornila kvalitou předvedených výkonů. Jak Patrik Poc, který složil zkoušku na 2. Dan AKJ, tak Martin Matouš, který získal již 5. Dan AKJ, byli na závěr vyhlášeni nejlepšími účastníky zkoušek a ostatním dáni za vzor řádné přípravy na zkoušku.

Tři kandidáti na mistrovský stupeň neuspěli.

Po návratu ze zkoušek jsme položili několik otázek prezidentu pro AKJ ČR Martinu Matoušovi, čerstvému držiteli 5. Danu AKJ.

Rozhovor

Martine, především ti gratulujeme k úspěšnému složení zkoušky.

Zkoušku na 4. Dan jsi vykonal už v roce 2001. Proč sis s dalším zvýšením technického stupně dával tolik na čas?

Hlavním důvodem bylo zahájení činnosti Tiger Relax Clubu v lednu roku 2006. Příprava tohoto projektu a pak samotné zahájení činnosti klubu mě stály tolik času a energie, že jsem nebyl schopen se v tomto období na zkoušku připravit tak, abych mohl být sám se svým výkonem spokojen. Cítil jsem v tomto směru velkou zodpovědnost, protože si uvědomuji, že coby prezident pro AKJ ČR necvičím na zkoušce jen za sebe, ale hájím také prestiž celého českého Allkampf-jitsu.

Co se od roku 2001, kdy jsi skládal předchozí zkoušku, ve tvém cvičení změnilo?

Během uplynulých šesti let pro mě byl největším zdrojem inspirace a poznání Soke Keido Jimmy Yamaue a jeho aikijutsu. Díky tomuto vlivu došlo k vylepšení řady technik obsažených v systému Allkampf-jitsu. V některých technikách pro 5. Dan je také třeba pracovat s vnitřní energií, v čemž je mistr Yamaue naprosto jedinečným učitelem. Dalším novým podnětem byl vznik soutěží ve fightingu v roce 2001. Jednoho z prvních ročníků soutěže jsem se sám zúčastnil jako závodník. Fighting dobře prověřil funkčnost jednotlivých technik a umožnil vyzkoušet jejich použití i proti člověku, který není sparingem, ale skutečným soupeřem. Za velmi přínosné považuji také nové zkušenosti získané při vedení kurzů sebeobrany pro laickou veřejnost a při výcviku justiční stráže a vězeňské služby. Zde došlo ke konfrontaci technik Allkampf-jitsu s praxí. Teprve tady jsem si plně uvědomil význam a funkčnost těch nejjednodušších technik ze systému AKJ, které se mi dříve zdály banální a nezajímavé.

Co pro tebe získání 5. Danu znamená?

Pro mé cvičení nepředstavuje získání 5. Danu žádný zásadní zlomový okamžik. Vnímám ho jako další krok na cestě bojovým uměním a přirozený výsledek stálého tréninku a vzdělávání. Určitě technický stupeň není něčím, na co by se měl člověk upínat. Stále vidím mnoho možností dalšího rozvoje.

Jak probíhala samotná zkouška?

Příjemné bylo to, že jsme nemuseli dlouho čekat a šli jsme s Patrikem na řadu hned po slavnostním zahájení zkoušky. Prohřáli jsme se při cvičení kombinací. Pak přišla na řadu kata. Vzhledem k tomu, že jsem šel jako jediný na vyšší technický stupeň, cvičil jsem vždy dvě kata po sobě, zatímco ostatní jen jednu. Docela mi to takto vyhovovalo, protože jsem se udržoval v tempu a současně měl dost času na regeneraci. České pojetí kata mělo jako vždy u Němců úspěch, po našem cvičení se vždy ozval potlesk, což u ostatních nebylo pravidlem. Po kata přišel na řadu namátkový výběr technik z předchozího kyu programu. Patrik si to docela užil, protože jsme cvičili spolu a já mám proti němu přece jenom o nějaké to kilo navíc. Ale takhle alespoň každý viděl, že mu techniky skutečně fungují. S Patrikem jsme společně předvedli i techniky na 1. a 2. Dan. Techniky na 3. Dan jsem odcvičil s německým uchazečem o tento technický stupeň, který už pro mě byl váhově přiměřenější. Pro techniky na 5. Dan mi komise přidělila německého sparinga, který však techniky na 5. Dan neznal a pouze prováděl útoky, které mu komisaři nahlásili. Při každém útoku jsem v jeho očích viděl dva veliké zoufalé otazníky za otázkou, jak a kam tentokrát poletí. Zvládl to však statečně a ve zdraví moji zkoušku přežil. V randori dvou proti jednomu Patrik předvedl perfektní výkon, dobře časoval vstřícné techniky a dostával útočníky neustále do zákrytu, takže měli problémy se k němu vůbec dostat. Když potom útočil, přeskakoval druhého ležícího útočníka, jak je jeho zvykem, a nenechal obránce ani chvíli vydechnout. Moje randori komise brzy ukončila, protože se mi podařilo útočníkům odebrat pistoli, kterou jsem na ně potom namířil a kontroloval je, takže už ke mně nemohli. Pro závěrečné přerážení jsem si vybral plynule spojenou trojkombinaci uširo-ura-mawaši-geri, gjaku-cuki a uširo-tobi-geri. První dvě desky praskly bez problémů, ale při uširo-tobi-geri (kop patou pozadu v letu s otočkou) se mi nepodařilo trefit přesně střed desky, tak jsem musel svůj pokus jednou opakovat, což se mě bohužel opět nepodařilo. Tenhle drobný neúspěch mi trochu pokazil dojem z jinak bezproblémové zkoušky. Patrik svoje přerážení zvládl bez zaváhání. Těší mě, že jsme oba celou zkouškou prošli s přehledem a bez jakékoli fyzické krize. O kvalitě naší přípravy svědčí také to, že jsem byl mistrem Kosakem při slavnostním vyhlašování výsledků označen za nejlépe připraveného účastníka zkoušek. Druhým nejlepším absolventem zkoušek byl vyhlášen Patrik Poc coby můj žák.

Je zvykem společně s německými kolegy úspěšné zkoušky náležitě oslavit. Jak probíhaly vaše oslavy?

Atmosféru v závěru zkoušek bohužel zcela pokazila nepříjemná konfrontace mezi mistrem Beckem a mistrem Sengottou, která následovala bezprostředně po vyhlášení výsledků zkoušek. Okamžitě bylo cítit velké napětí a do půl hodiny jsme zůstali v dojo téměř sami. Na nějaké oslavy nebylo v tu chvíli ani pomyšlení, a tak jsme proti původnímu plánu ještě večer odjeli.

Díky za rozhovor.

Ptal se Honza Michanek

 

Národní pohár pro děti a mládež v AKJ - zrušeno
Most

termín: 18.4.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

24. mistrovství ČR v AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 6.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek