zpět

Karate jako životní cesta - 2. část

V 2. části článku si můžete přečíst o metodách výcviku, jeho zdravotních účincích a také o vnitřních aspektech praxe karatedo.

Metody výcviku a jeho zdravotní účinky

Až potud jsme si ještě neobjasnili, co cvičení karatedo vlastně prakticky obnáší. Aby bylo možné obejít tendence k povrchnosti ve cvičení bojového umění, byly v okinawském karate považovány odjakživa kata za jeho srdce a makiwara za jeho duši. Hluboké studium kata dává objasnění vnitřního významu techniky (kontrola dýchání, vitální energie a ducha) a jejich bojového užívání. Makiwara (doslova „srolovaná rýže“; dřevěná deska zapuštěná do země s rýžovou vycpávkou umístěnou na její vrchní části) slouží k tomu, aby tato technika byla rozvíjena k smrtící zbrani tím, že se cvičenec učí přenést tok vitální energie (ki) účinně na cíl. Podle tradičních představ nemůže ani jedno chybět, jinak se bojové umění stává čistou tělesnou technikou, která nevytváří pozitivní působení na zdraví a ducha člověka.

Zkušenost opravdu soustředěného cvičení kata (sestavy cviků představující stínový boj s více soupeři) jakožto „meditace v pohybu“ je nepopsatelnou záležitostí. Nejedná se pouze o formu sebevyjádření. Je to jako nadčasový zážitek zprostředkovaný uměleckým dílem, kdy se nacházíme v určitém časovém okamžiku v symbolickém spojení se všemi, kteří procházeli úskalími naprosto stejného cvičení v minulosti či budou procházet v budoucnosti. Ironií tréninku kata a zároveň jeho podstatným rysem je, že zatímco se zdá, že si my podrobujeme kata, podrobuje si kata nás. Takto je tedy kata jedinečným prostředkem vnitřního zkoumání a zároveň rezervoárem informací o účinné sebeobraně, jejíž aplikace se nazývají bunkai. Pravděpodobně z těchto důvodů bylo původně k absolutnímu zvládnutí jedné kata vyhrazeno období tří let.

Je třeba připomenout, že v raném období vývoje budo neexistovaly závody a tedy ani disciplína volného boje (kumite). Místo té připomeňme ještě poslední formu tradičního výcviku, která byla velice rozšířená. Jedná se o cvičení tzv. jezdeckého postoje (šiko-dači), což je poměrně nízký postoj, ve kterém student stojí zpočátku patnáct minut, později až dvě hodiny. To slouží ke zpevnění nohou a uvolnění kyčelních kloubů, zatímco ruce mohou procvičovat techniku.

Ačkoliv jsou výborné zdravotní aspekty cvičení, pokud je prováděno správně pod vedením zkušeného učitele (senseie), všem adeptům zřejmé, první institucí, kterou byly výrazněji oceněny, se stalo japonské ministerstvo školství. To počalo po Funakoshiho ukázce před školní inspekcí v roce 1902 karate zavádět jako součást učebního plánu na okinawských školách. Adepti karate totiž nejenže projevovali výjimečnou kázeň a pokoru, nýbrž vynikali i silnou fyzickou kondicí. A tak se od roku 1922, kdy Funakoshi poprvé oficiálně předvedl své karatedo na veřejnosti v Tokyu, počalo toto umění šířit i po Japonsku a jeho univerzitách.

Výhoda karate oproti sportům různého typu spočívá především v jeho všestrannosti zátěže na lidské tělo, což z něj opravdu dělá ideální cvičení zejména pro děti, jejichž tělo ještě prochází růstem. V neposlední řadě tento aspekt umožňuje jeho praktikování po celý život člověka. Karate bývá často na Západě praktikováno i bez zájmu o jeho vnitřní aspekty a filosofii pouze s ohledem na jeho zdravotní účinky či sportovní výsledky. V tomto případě již nemluvíme o karate, nýbrž o „zdravotní nebo sportovní gymnastice“.

Vnitřní aspekty karatedo

Podívejme se nyní na vnitřní principy praxe karatedo. V této části se dostáváme k samé podstatě budo, kde nelze zakrýt společný základ všech systémů v celé jejich pluralitě a rozmanitosti. Ačkoliv přirozeně můžeme odhalit bezpočet zdánlivě až zásadně odlišných prvků mezi takovými bojovými uměními, jako je např. karatedo, judo nebo aikido, nemůžeme zároveň popřít, že všechny fungují v mezích stejného gravitačního zákona a především – v mezích těch stejných bytostí, jejichž podstata je rovněž totožná. Důležité jsou však fyzické a další podmínky, za kterých k rozvoji této základní esence dochází a jež se také z principu stejně jako bojová umění od sebe odlišují. Můžeme tedy vidět, že je třeba učit se respektovat a rozpoznávat obojí – jak to, co různá bojová umění (a nejen je) spojuje (tedy co je jejich podstatou), tak to, v čem se od sebe navzájem podle daného specifického kontextu aplikace odlišují. Jedině tak je můžeme plně pochopit.

Již v Číně došlo v průběhu evoluce bojových umění k jejich „rozdělení“ na dvě hlavní cesty existující bez zřetelných hranic dodnes vedle sebe. Jsou to wai-chia (yang) neboli vnější, tvrdá škola a nei-chia (yin) neboli vnitřní, měkká škola (cesta). Zjednodušeně řečeno spočíval hlavní rozdíl mezi nimi v tom, že zatímco se škola wai-chia orientovala spíše na boj a praktickou aplikaci svého umění, měkká škola nei-chia se zaobírala také silně vnitřními aspekty cvičení a introspekcí. Karate se vždy řadilo právě ke tvrdé škole wai-chia, ovšem právě působením Funakoshiho a dalších velkých mistrů se dostal své kultivace právě „měkčí“ styl z městečka Shuri (shuri-te), díky čemuž zůstal až do dnešních dnů zachován i vnitřní aspekt karatedo.

Opravdové následování cesty do (tao) však po adeptovi vyžaduje neustálé úsilí po udržení harmonie mezi oběma principy, tedy tvrdým wai-chia i měkkým nei-chia, protože tao je složeno z obou opačných pólů yin i yang a tíhne k jejich rovnováze. To vede některé učitele zenového buddhismu až k tomu, že zdůrazňují neoddělitelnost praxe budo od meditace v sedu (seiza, zazen) či dokonce k tvrzení, že „zazen je před budo“.

Každopádně existuje mnoho způsobu kultivace vnitřní energie ki (v čínštině čchi, v sanskrtu prána), která hrála důležitou roli v představách i praxi staré Indie a Číny již před více než dvou a půl tisíci lety. Jedná se o určitou kosmickou tvůrčí energii, dech života vším proudící a vše oživující. Pokud ji dokážeme vnímat, můžeme ji také ovládnout a využít v náš prospěch. Tato energie je manifestací hara (v čínštině tan-t’ien), centra naší energetické existence, a právě její integrací a centralizací v tomto bodě zhruba palec pod pupkem můžeme dosáhnout stavu haragei – postoje neochvějného klidu a jasného vnímání či dokonce intuitivního (mimosmyslového) kontaktu se skutečností. V karate existuje praktická aplikace tohoto principu při nácviku kime (např. na makiwaře), maximálního zpevnění těla provedeného během setiny sekundy s cílem vyslání ki do určitého bodu či směru (v případě kiai, bojového „výkřiku“).

Jako několik posledních důležitých vnitřních prvků karatedo bychom měli zmínit ještě reigi (úcta, zdvořilost projevovaná v dojo a při jednání s učitelem), kihaku (bojový duch projevovaný například při cvičení kata) a zanshin (bdělost, všímavost). Zvláště prvek zanshin hraje v životě karateky (karatisty) nesmírnou roli a to neplatí pouze pro cvičení v dojo. Jeho neustálým praktikováním má dojít k naprostému sjednocení ducha a těla, myšlenek a činů. Teoreticky můžeme stopovat původ tohoto konceptu až k théravádovému buddhismu, kde hraje neustála bdělá přítomnost (pálijsky sati) také svou nezastupitelnou­ roli.

Poznámka: Článek byl vytvořen pro server Velká Epocha.

příspěvek od: Vít Ronovský, 1. Dan JKA karate Chrudim
trenér SK Shotokan karate Chrudim

 

Zkoušky od 15:00 - zrušeno
Plzeň

termín: 30.5.2020

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 6.6.2020

propozice

URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

Zkoušky 9. - 1.kyu
1. a 2.Dan
Chomutov

termín: 7.6.2020

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Kounice (Zruč nad Sázavou)

termín: 1.8. až 8.8.2020

propozice

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Národní seminář AKJ, Chomutov

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice
URČENO POUZE PRO DOSPĚLÉ, INSTRUKTORY A TRENÉRY. KAPACITA OMEZENA NA 50 OSOB

více ... Kalendář, 21.5.2020

Kalendář akcí

• Do odvolání se ruší všechny akce Allkampf-Jitsu Česká Republika. Akce Kalendáře budeme obnovovat až pomine Nouzová situace v našem státě a bude to zdravotně a společenský přijatelné.

více ... Kalendář, 12.3.2020

Regionální seminář Nové Strašecí

• vložen článek do zpravodaje

více ... Zpravodaj, 24.2.2020

pravidla Fighting

• došlo k aktualizaci pravidel pro fighting, fighting fullcontact, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 19.2.2020

pravidla Fighting

• vložena nová verze pravidel pro fighting, lowkick, grappling, duo system a hard kata

více ... Fighting, 10.2.2020

Letní soustředění AKJ, Kounice

• zprovozněna on-line registrace

více ... Kalendář, 5.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020
• letní soustředění - vloženy propozice

více ... Kalendář, 3.2.2020

Kalendář akcí

• aktualizace akcí na rok 2020

více ... Kalendář, 20.1.2020

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek