zpět

14.Mezinárodní mistrovství v Allkampf-Jitsu

Závodníci SKP Č. Budějovice a TJ N. Hrady měli úspěch na soutěži v Německu.

Druhou polovinu soutěžní sezony sebeobranného systému Allkampf-Jitsu zahájilo 14.Mezinárodní mistrovství Německa, které se konalo 17.října 2015 v Bavorském Schwabmünchenu. Na soutěž se sjelo 102 závodníků z Rakouska, České Republiky a pořádající Spolkové republiky Německo. Českou republiku zde reprezentovali pouze Jihočeši z oddílů bojových umění z Milevska, Písku, Nových Hradů a z Českých Budějovic.

Soutěž v bojovém umění Allkampf-Jitsu se skládá ze třech disciplin - kata, randori a tameshi wari, kdy se body dosažené v jednotlivých disciplinách sčítají a konečný součet nakonec určí pořadí jednotlivců. V disciplině kata jsou předváděny sestavy, jež znázorňují boj proti imaginárním útočníkům a závodník je musí zacvičit co nejpřesněji. V randori obránce provádí pět sebeobranných technik, z nichž jedna je proti ozbrojenému útočníkovi a hodnotí se zde rychlost reakce obránce a také provedení sebeobranných technik. Tameshi wari patří k tradičním prvků Allkampf-Jitsu a je divácky nejatraktivnější disciplinou. Jedná se o přerážení dřevěných a plastových desek, které se u jednotlivých kategorií liší svojí pevností a hodnotí se zde technika přerážení a přesný zásah desky. Děti a junioři přeráželi desky plastové, které se liší svojí barvou (dětské kategorie - žlutá deska, tato představuje 1,5 cm dřeva, zelená deska pro juniory - 2 cm dřeva). Pro dospělé závodníky byly připraveny dřevěné desky o rozměru 30x30 cm od tloušťky 2,5 cm pro ženy a 3 cm pro muže. Vrcholem soutěže je pak další disciplína - soutěž tříčlenných týmů, kdy cvičí synchronizovaná kata a přeráží desky-tameshi wari. V této náročné disciplině se hodnotí zejména reálnost a logická návaznost jednotlivých sebeobranných technik a samozřejmě souhra všech členů týmu.

Soutěžící byli rozděleni do jednotlivých kategorií jednak podle věkových skupin (žáci, junioři a dospělí) a dále podle výše stupně technické vyspělosti v jednotlivých bojových uměních (žákovské a mistrovské stupně technické vyspělosti). Oproti soutěžím na domácím zápasišti, kde se začíná od nejmladších závodníků s nejnižšími technickými stupni, v Německu startuje závod od nejvyššího technického stupně Dan. Našim závodníkům se hned od začátku dařilo, když v kategorii ženy B obsadila 1.místo Denisa Bošanská z SKP České Budějovice, mezi muži B vybojoval 1.místo Ladislav Bárta a v kategorii muži C získal 2.místo Tomáš Hermann oba z TJ karate Nové Hrady. Ve stejné kategorii obsadil 3.místo Jaroslav Horský z SKP Č.Budějovice. V kategorii muži C/S získal 2.místo Martin Hermann a ve stejné kategorii vybojoval 3.místo v disciplíně Tameshi Wari Michal Strnad st.

V soutěži družstev nad 18let zvítězil díky skvěle zacvičené kata a synchronizovanému přerážení tým TJ karate Nové Hrady ve složení Martin a Tomáš Hermannovi a Ladislav Bárta. Stříbrnou medaili si odvezl tým SKP České Budějovice ve složení Denisa Patricie Bošanská, Jaroslav Horský a Michal Stolička. Mezi juniorskými družstvy se podařilo vybojovat stříbrnou medaili týmu ve složení Michaela a Libor Kuchařovi (T.Sviny) a David Králíček (SKP Č.Budějovice).

Závodníkům Sportovního klubu policie České Budějovice se dařilo i žákovských a juniorských kategoriích. V kategorii K5 starší žákyně od 5.kyu zvítězila Andrea Krebsová (SKP České Budějovice), 2.místo získala Michaela Kuchařová (T.Sviny) a v této kategorii obsadila 3.místo v disciplíně kata Lenka Přibylová (SKP České Budějovice). V kategorii mladší žáci K2A zvítězil Michal Strnad ml. z SKP České Budějovice. Mezi mladšími žáky v kategorii K4 od 6.kyu zvítězil Jakub Veselka a druhou příčku obsadil Stanislav Svoboda (SKP České Budějovice). V kategorii starší žákyně K3A do 7.kyu zvítězila Blanka Bušková (T.Sviny) a stříbrnou medaili získala v této kategorii Tereza Vondrysková (SKP Č.Budějovice). V kategorii starší žáci do 7.kyu vybojoval 2.místo Ondřej Pancíř (T.Sviny). V juniorské kategorii JM2 zvítězil Libor Kuchař (T.Sviny), další junior David Králíček získal 2.místo v kategorii JM 1 a bronzovou medaili v kategorii JW1 vybojovala po rozstřelu s německou reprezentantkou Barbora Neubauerová (oba z SKP České Budějovice).

Odpoledne patřilo sportovnímu zápasu Fighting. Tato disciplína je zápasová forma Allkampf-Jitsu, kde proti sobě nastupují dvojice dle věkových a váhových kategorií. Zápas má tři fáze, v první soupeři používají údery a kopy, v druhé se po zachycení soupeře již používají jen podmety, stržení a hody. Ve třetí fázi se snaží bojovníci jeden druhého na zemi znehybnit. Za všechny kvalitní techniky podle pravidel AKJ ČR jsou zápasníkům přičítány body a je určeno pořadí v kategorii. V této disciplíně excelovali novohradští karatisté, v kategorii muži do 94 kilogramů po složitém finálovém souboji zvítězil Ladislav Bárta a v kategorii muži nad 94 kg zvítězil po tvrdém zápase s německým protivníkem Tomáš Hermann.

Martin Hermann
Trenér oddílů AKJ SKP ČB a TJK NH

Závodníci SKP ČB a TJ N.Hrady

popis k fotografii: Závodníci SKP ČB a TJ N.Hrady
dole z leva Kuchařová, Vondrysková, Veselka, Krebsová, Strnad, Svoboda, Přibylová, Pancíř, Bušková
nahoře z leva Bárta, Neubauerová, Friedrich, Bošanská, Strnad st., Hermann M., Králíček, Kuchař, Stolička, Horský, Hermann T.

Závodníci TJ karate Nové Hrady Ladislav Bárta a Tomáš Hermann zvítězili v disciplíně Fighting s trenérem Martinem Hermannem

popis k fotografii: Závodníci TJ karate Nové Hrady Ladislav Bárta a Tomáš Hermann zvítězili v disciplíně Fighting s trenérem Martinem Hermannem