zpět

Letní soustředění Allkampf Jitsu

Kout na Šumavě - 24. až 31. 7. 1999

Za všechny členy Allkampf - Jitsu bych ráda v několika odstavcích nastínila průběh a atmosféru 4.Letního soustředění konajícího se v komplexu Školy v přírodě v Koutu na Šumavě ve dnech 24.-31.7.1999. Soustředit se přijelo více než padesát adeptů budó v čele s prezidentem českého Allkampf- Jitsu ing. Martinem Matoušem ( 3. Dan Allkampf-Jitsu, 1. Dan Karate Shotokan, 1. Dan Nahkampf, 1.Dan Jiu-Jitsu) , který byl nejen organizátorem celé akce, ale navíc nám opatřil právě tohle místečko.

Po příjezdu nás čekalo krásné prostředí Lomikarova zámku, velká louka, neboli cvičební prostor pro nadcházející týden, dva bazény, sauna, vinárna, útulné pokoje, sprchy, jídelna, prostě vše, co jsme potřebovali ke spokojenému pobytu. Vše se nacházelo v areálu školy a tato skutečnost všem vyhovovala už z toho důvodu, že nebylo nutno zbytečně si zvyšovat tepovou frekvenci rychlou chůzí, či snad dokonce během. Vše se dalo stihnout v klidu a beze spěchu. Zpocená a unavená těla jsme si hodlali opatřit zcela jiným způsobem a to tréninky bojových umění. Ta se ale neomezila pouze na Allkampf-Jitsu a Karate, ponořili jsme se i do tajů bojových umění nám méně známých, jakými bylo Aikido, Hambo-Jitsu a především Iaido. V něm jsme měli jedinečnou příležitost být vyučování osobou nejpovolanější - Vláďou Hotovcem (4. Dan Iaido), jenž přijal pozvání a téměř celý víkend nám předával co nejvíce ze svého umění boje s mečem. Naučili jsme se základním sekům, osvojili si i něco málo z Iaido - názvosloví a zacvičili prvních šest kat Iaido. Bohužel, Vláďův čas nám vymezený brzy vypršel a na samý závěr nám předvedl mistrné předvedení kat Iaido. Katana se blyštěla v odlescích slunečních paprsků a v kombinací s přesnými seky a estetickými pohyby se nám naskýtal pohled téměř mystický, což potvrzoval zejména fakt, že i nejmladší bojovníci zapomněli zlobit.

Týdenní tréninkový plán byl rozložen do čtyř cvičebních bloků denně, při čemž jsme se věnovali celkem pěti druhům bojových umění.

Den začal, co se cvičení týká, půlhodinovou rozcvičkou na rozproudění Ki, neboli vnitřní energie. Pokračoval dvěmi hodinami AKJ a Karate + jiného bojového umění.

Totéž po obědě. V podvečer, na dobrou noc jsme se opět chopili svých bokkenů či katan a opakovali nabyté znalosti z Iaido.Večer, po západu Slunce, nastal pro některé čas na zenovou meditaci Zazen a pro jiné třeba návštěva vinárny, kam se ovšem chodilo výhradně za účelem rozvoje Ki.

Jelikož objednáno bylo nejen fajn ubytování a jídlo vyhovující i nejmlsnějším jazýčkům, ale i slunečné počasí, bylo možno po cvičení skočit z kimon rovnou do jednoho z bazénů, čehož nebylo možno nevyužít.

Vraťme se ale k AKJ. Při prvním cvičení bylo na programu opakování a upřesňování základních postojů z pohledu Allkampf-Jitsu a Karate a také posilování stehen při proklatě nízkém kibadači. V dalších dnech přišlo na řadu probírání technik AKJ od 9.kyu do danových stupňů. Procvičovány byly také kombinace a katy ( soubor krytů, úderů a kopů ). Jejich správnou dráhu a dostatečnou sílu jsme nacvičovali za použití lap a medicimbalů. Další součástí výcviku AKJ bylo randori, kdy ve dvojicích probíhají střídavě útoky a jejich následné vykrývání, používali se i speciální chvatové techniky Allkampf-Jitsu, tedy techniky určené k eliminaci útoků nožem, pistolí a jiných druhů napadení. Po lehčích formách randori se nositelé nejvyšších technických stupňů oděli do slušivých helem a chráničů všeho možného a rozdali si to v randori full kontakt. Tento styl boje probíhá naplno a jeho cílem je nácvik boje co nejvíce přiblížit boji skutečnému.

Tréninky byly pestré a koncipované tak, aby je každý zvládl bez většího vyčerpání. Nepřetržité týdenní cvičení se kvantitou vyrovnalo více než třem měsícům tréninku ve školním roce z čehož vyplývá, že se zase o něco zvýšila technická úroveň všech účastníků. To bylo možno zúročit hned předposlední den soustředění , kdy se konaly zkoušky. Mimochodem, všichni jejich absolventi uspěli.

Soustředění však nebylo založeno jen a jen na cvičení. Vprostřed týdne se například konal odpočinkový výlet na hrad Rýzmberk, jehož náročnost předčila všechny tréninky dohromady.

Ještě jsme si ani nestačili vychutnat změnu prostředí a už se blížil konec soustředění. O posledním večeru se rozhořel táborák, rozezněly kytary a rozvoněly buřtíky. Hřál nás nejen ohýnek, ale hlavně pocit se skvěle a společně stráveného týdne. Zbývala ještě sobota. Trochu smutná díky loučení, trochu veselá v předtuše stejně krásného týdne, který nás čeká o příštích prázdninách, na stejném místě, v mnohem silnější účasti.

A závěrečné ohodnocení ? Nemělo to chybu !

Marcela Tibitanzlová

 

Národní seminář AKJ
Chomutov

termín: 8.6.2019

Letní soustředění AKJ ČR a Fighting
Věšín

termín: 27.7. až 3.8.2019

propozice

Zvýhodněná cena při platbě do 31.5.2019

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Letní soustředění AKJ, Věšín

• zprovozněna on-line registrace
• vloženy propozice

více ... Kalendář, 26.4.2019

Národní přebor pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Kalendář, 8.4.2019

Kalendář akcí

• provedena aktualizace a doplnění kalendáře pro rok 2019

více ... Kalendář, 17.2.2019

Kalendář akcí 2019

• vložen návrh akcí na rok 2019

více ... Kalendář, 8.1.2019

5.Krajský přebor v AKJ Č.Budějovice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 2.12.2018

17.MČR Fighting AKJ, Plzeň

• vloženy výsledky jednotlivců a škol

více ... Zpravodaj, 4.11.2018

Tiger Cup, Chomutov

• vložení výsledky

více ... Zpravodaj, 7.10.2018

22. mistrovství ČR v AKJ, Strakonice

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 16.5.2018

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

email: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek