Pravidla a typy soutěží AKJ

Allkampf-Jitsu má dvě základní sportovní soutěže, klasickou technickou soutěža volný boj "Fighting". Hlavním filosofií pořádání soutěží je dátžákům motivaci do celoročního tréninku.

Technická soutěž se skládá ze tří disciplín - Kata, Randori a Tameši varia respektuje hlavní filozofii AKJ, což je universálnost. Závodník musíabsolvovat všechny tři disciplíny, aby byl hodnocen. V soutěži družstevse provádí navíc disciplína Embu. Tato soutěž rozvíjí technickou dokonalost,vnitřní sílu, spolupráci s partnerem a odolnost úderových ploch.

Soutěž ve volném boji - Fighting je sportovní zápas, který trvá 2x dvě minutya používají se v něm údery, kopy, hody, porazy, páčení, škrcení,bojuje se ve stoje i na zemi. Tato soutěž rozvíjípoužitelnost naučených technik, přizpůsobivost stylu boje soupeřea zlepšuje odolnost proti stresovým situacím.

Malá četnost soutěží zajišťuje, že se AKJ nestane sportovním stylem. Technickásoutěž je organizována pouze jedenkrát ročně formou Mistrovství ČR a jednouza čtyři roky jako Mistrovství Evropy. Volný boj Fighting je organizovánpouze jedenkrát ročně na mezinárodní úrovni.

Pravidla technické soutěže

Disciplína kata

Kata nebo kombinace musí odpovídat stupni závodníka a smí být maximálně o 1stupeň výše než je požadavek Zkušebního řádu (platí jen pro barevné pásky).

Kata / kombinace musí být předvedena jako boj. To znamená patřičné nasazení aprecizní provedení. Musí být dodržen předepsaný průběh. Dýchání, rytmus a směrypohledů musí být v souladu s technikami. Poslední technika u Kata musí býtprovedena s výkřikem Kiai u kombinací vždy tam, kde je předepsáno.

Disciplína randori

Každý závodník si z bezpečnostních důvodů vybere partnera k předvedení techniksám. Technický stupeň a pohlaví partnerů je libovolný. Závodník předvede celkem10 technik se svým partnerem. Požadované jsou čtyři techniky se zbraní a šestvolných útoků beze zbraně. Techniky musí být ze systému J. Beck, propojovací azávěrečné techniky jsou volné. Závodník smí předvést techniky odpovídající jehostupni, maximálně o 1 stupeň vyšší. Pohybové provedení musí být správné arazantní.

Disciplína Tameši vari

Závodník si sám zvolí libovolnou techniku pro přeražení desky. Všechnytechnické skupiny přeráží pouze jednu desku, pouze technická skupina S1 přerážídvě desky. Soutěžní skupina A0 se této disciplíny nezúčastňuje. K přeraženídesky mají závodníci pouze jeden pokus. K přerážení se používajísmrkové nebo borovicové desky o rozměrech cca 30 x 30 cm. Desky přiděluje rozhodčí.Obtížnost techniky jako např. výška, vzdálenost nebo volně držená deska zvyšujíbodové ohodnocení.

Síla desek:
děti A1, A2, A3 cca 1,5 cm
juniorky JW1 cca 2 cm
junioři a ženy JM1, D1 cca 2,5 cm
Muži S1, S2 cca 3 cm

Disciplína embu

Družstvo skládající se ze tří závodníků předvede volný boj dvou proti jednomu,který musí trvat přesně 1 minutu (s tolerancí +/- 10 s). Techniky použité vevolném boji mohou být libovolné, avšak celý boj musí obsahovat nejméně sedmtechnik ze systému AKJ. Provedení boje a technik musí být reálné, boj můžeobsahovat i akrobatické prvky.

Technický stupeň členů družstva je libovolný. V družstvu mohou být pouzezávodníci ve věku od 14 let a družstva mohou být smíšená.

 

Trenérské školení AKJ
Chomutov

Trenérské školení AKJ

termín: 19.2.2022

propoziceplakát

Školení rozhodčích
Chomutov

Školení rozhodčích

termín: 20.2.2022

propoziceplakát

Bohemia Open Championship
Sport jiu jitsu
Mistrovství ČR
Chomutov

Bohemia Open Championship:br:Sport jiu jitsu:br:Mistrovství ČR

termín: 9.4.2022

plakát

European Martial Arts Games
Cervia (ITA)

European Martial Arts Games

termín: 30.4. až 1.5.2022

plakát

MĚSÍČNÍ E-KURZ
BEZPEČNĚ VE MĚSTĚ
ZDARMA!

Vložte jméno a email do formuláře a dostávejte celý měsíc návody, doporučení, řešení a strategii, jak se vyhýbat rizikům dnešních měst a jak předvídat nebezpečí.

ZAREGISTRUJTE SE!

*Email:
Jméno:
  
Vaše data jsou v bezpečí
SmartEmailing.cz

Naše videa

kanál: YouTube

Aktuality

Školení rozhodčích, TRC Chomutov

• vloženy propozice

více ... Kalendář, 14.1.2022

Trenérské školení AKJ, TRC Chomutov

• vloženy propozice

více ... Kalendář, 14.1.2022

KP pro děti a mládež v AKJ, Č.Budějovice

• vloženy výsledky a zpráva

více ... Zpravodaj, 30.11.2021

Kalendář akcí

• aktualizace kalendáře akcí na rok 2022

více ... Kalendář, 26.11.2021

NP pro děti a mládež v AKJ, Most

• vloženy výsledky

více ... Zpravodaj, 11.10.2021

25. mistrovství ČR v AKJ, České Budějovice

termín: 04.06.2022
• vloženy propozice

více ... Kalendář, 26.8.2021

Kalendář akcí

• aktualizace kalendáře akcí - vloženy akce na rok 2022

více ... Kalendář, 23.8.2021

Kalendář akcí

• aktualizace kalendáře akcí na rok 2021

více ... Kalendář, 20.7.2021

Oficiální kontakt pro ČR

Ing. Martin Matouš

prezident Allkampf-Jitsu Česká republika

licenční zkušební komisař do 2.Danu AKJ

6.Dan Allkampf-Jitsu

724 701 942

e-mail: Martin Matouš

ChomutovČeské BudějovicePlzeňMilevskoMostNové HradyPísek
Stará BoleslavDomažliceBrnoStrakoniceTrhové SvinyNové StrašecíJaroměř
Vodňany

© Allkampf-jitsu ČR 2008

Zpět na začátek